Długi można odpracować, i to bez składek ZUS

Rzeczpospolita (2014-04-10), autor: mrz , oprac.: GR

kwi 10, 2014
Gdy dłużnika nie stać na zwrot pożyczki, może pozbyć się jej pracą własnych rąk, bez płacenia od kwoty zaległości podatków i składek ZUS – donosi Rzeczpospolita.

Przedsiębiorca, który kupił od kontrahenta wierzytelność z umowy pożyczki, wystąpił do ZUS o interpretację przepisów ubezpieczeniowych i rozstrzygnięcie, jak potraktować dłużnika, który odpracował dług. Zobowiązanie wygasło, ale powstało pytanie, jak się ma praca na spłatę długu do przepisów o ubezpieczeniach społecznych. Przedsiębiorca uważał, że nie będzie ona przychodem.

ZUS (nr interpretacji: Dl/100000/43/181/2014) uznał, że taka praca nie jest podstawą do naliczenia składek. Zastrzegł jednak, że dużo zależy od stanowiska służb skarbowych. Gdyby się okazało, że spłata długu pracą stanowi przychód dłużnika, to stanowiłaby podstawę wyliczenia składek.

Interpretacje przepisów podatkowych są bardzo korzystne dla osób z zaległościami. Z możliwości odpracowania długu często korzystają np. członkowie spółdzielni mieszkaniowych. Utrzymaniem zieleni czy odśnieżaniem odrabiają niezapłacony czynsz.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał np., że na gruncie przepisów o PIT odpracowanie opłat czynszowych nie tworzy przychodu podlegającego opodatkowaniu (nr IPTPB2/415-321/11-2/DS). 

Więcej w Rzeczpospolitej z 26 marca 2014 r.