Złożenie CIT-8 tylko po zakończeniu roku podatkowego

Rzeczpospolita (2014-04-14), autor: Jakub Warnieło , oprac.: GR

kwi 14, 2014
Termin początkowy, od którego można składać zeznanie podatkowe, wynika wprost z art. 27 ust. 1 ustawy o CIT. Zgodnie z jego treścią zeznanie składa się za okres od 1 stycznia do 31 grudnia. Jeżeli zatem okres ten jeszcze nie minie, to spółka nie może skutecznie złożyć rozliczenia rocznego – czytamy w Rzeczpospolitej.

Spółka, która działa w branży deweloperskiej, rozważała możliwość złożenia zeznania CIT-8 o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym 2013 r. w ostatnich dniach tego roku. Zakładała bowiem, że pod koniec grudnia 2013 r. będzie już dysponowała wszystkimi danymi niezbędnymi do prawidłowego sporządzenia tego zeznania. Jednocześnie spółka zamierzała skorzystać w 2014 r. z możliwości wpłacania zaliczek miesięcznych na CIT w formie uproszczonej, tj. w wysokości 1/12 kwoty podatku dochodowego wykazanego w zeznaniu rocznym złożonym w roku poprzedzającym ten rok podatkowy. Z uwagi na to, że zgodnie z przyjętym założeniem w roku 2013 miało zostać złożone zarówno zeznanie CIT-8 za 2012 r. (do końca marca 2013 r.), jak i za 2013 r. (pod koniec grudnia 2013 r.), spółka w zawiadomieniu o wyborze wpłacania w trakcie 2014 r. zaliczek w formie uproszczonej zamierzała wskazać, że będzie opłacać zaliczki w wysokości 1/12 podatku wykazanego w zeznaniu za 2013 r. Spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy złożenie zeznania CIT-8 o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w trakcie roku podatkowego będzie dopuszczalne i czy w związku z tym będzie uprawniona do wyboru wpłacania w trakcie kolejnego roku podatkowego zaliczek w formie uproszczonej w wysokości 1/12 podatku wykazanego w zeznaniu za poprzedni rok podatkowy.

Zdaniem spółki, gdy podatnik jest w stanie udzielić rzetelnej informacji w deklaracji podatkowej jeszcze przed końcem tego roku podatkowego, wobec braku wyraźnego zakazu w przepisach ustawy o CIT nie ma powodu, aby kwestionować skuteczność złożenia zeznania w ostatnim miesiącu roku podatkowego.

Organ nie zgodził się z tym stanowiskiem. Podniósł, że termin początkowy złożenia zeznania wynika wyraźnie z art. 27 ust. 1 ustawy o CIT, w którym mowa jest o zeznaniu za rok podatkowy, czyli, co do zasady, za okres od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku. Organ zauważył, że skoro „pod koniec” 2013 r. okres ten jeszcze nie minie, to spółka nie może w tym czasie złożyć zeznania za rok podatkowy 2013.

Spółka zaskarżyła interpretację do sądu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 19 lutego 2014 r. (III SA/Wa 1981/13) poparł stanowisko fiskusa. Zdaniem sądu ustawodawca świadomie wprowadził definicję legalną roku podatkowego, która jest bezwzględnie obowiązująca i która powinna być wzięta pod uwagę przy wykładni spornego przepisu, aby ustalić jednoznaczne granice terminu złożenia zeznania podatkowego. Niemożliwe jest zatem złożenie zeznania w trakcie roku podatkowego.

Więcej w Rzeczpospolitej z 27 marca 2014 r.