Jak amortyzować maszynę sfinansowaną z dopłat

Rzeczpospolita (2014-04-15), autor: Marcin Szymankiewicz , oprac.: GR

kwi 15, 2014

Na podstawie uchwały wspólników ABC spółka z o.o. otrzymała w marcu 2014 r. dopłaty do kapitału. Dopłaty zostały wniesione w trybie przepisów kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z uchwałą dopłaty miały być przeznaczone na sfinansowanie w całości zakupu środka trwałego (piec piekarniczy). Umowa w sprawie zakupu była już wcześniej finalizowana, jednak okazało się, że spółka ABC ma zbyt mało środków, aby nabyć środek trwały. Dlatego konieczne były dopłaty. Środek trwały został oddany do użytku i wprowadzony do ewidencji środków trwałych w marcu 2014 r. Czy biorąc pod uwagę fakt sfinansowania zakupu środka trwałego opisaną dopłatą, spółka ABC będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne, które zacznie naliczać od kwietnia 2014 r.? – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.

Stosownie do art. 16 ust 1 pkt 48 ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 16a-16m, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Istota problemu wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego sprowadza się zatem do odpowiedzi na pytanie, czy to, że zakup wymienionego w pytaniu środka trwałego (pieca piekarniczego) został w całości finansowy z dopłat wspólników spółki z o.o. wniesionych w trybie kodeksu spółek handlowych, pozbawia spółkę ABC prawa do zaliczenia odpisów amortyzacyjnych od tego środka w ciężar kosztów uzyskania przychodów w świetle art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o CIT.

Z art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o CIT wynika, że nie są kosztami uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne, z tytułu zużycia środków trwałych od tej ich części, która m.in. została podatnikowi zwrócona w jakiejkolwiek formie. Oznacza to, że wszelkie dotacje, subwencje, dopłaty oraz otrzymane środki pieniężne stanowiące zwrot poniesionych wydatków na nabycie środków trwałych wchodzą w zakres postanowień powołanego art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o CIT.

Wydaje się jednak, że art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o CIT nie znajdzie zastosowania w odniesieniu do dopłat do spółki z o.o. wnoszonych w trybie art. 177-179 k.s.h.

Dopłaty do kapitału spółki z o.o. mają bowiem odmienny charakter od „dopłat” rozumianych jako dotacja, dofinansowanie czy subwencja – generalnie rozumianych jako pomoc finansowa (zewnętrzna). Dopłaty, o których mowa w art. 177 – art. 179 k.s.h., są zbliżone charakterem do pożyczki (tzw. pożyczki wewnętrznej) i nie są przychodem dla otrzymującej je spółki stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o CIT.

Do przychodów nie zalicza się:

– dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach,

– kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy, oraz

– w spółdzielniach i ich związkach – wartości wpisowego, przeznaczonych na fundusz zasobowy (art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o CIT).

Organy podatkowe przyznają, że dopłaty, o których mowa w art. 177-179 k.s.h„ nie są dla spółki przychodem.

Jeśli zatem środek trwały został sfinansowany dopłatą, o której mowa w art. 177-179 k.s.h., to odpisy amortyzacyjne z tytułu jego zużycia mogą być w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodu stosownie do art. 15 ust. 1 w zw. z art. 15 ust. 6 ustawy o CIT.

Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k ustawy o CIT. Odpisów dokonuje się począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 16e ustawy o CIT, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór. Suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów (art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT).

Słusznie zatem spółka ABC przyjmuje, że rozpocznie ewidencję odpisów amortyzacyjnych od kwietnia 2014 r. gdyż przedmiotowy piec piekarniczy został oddany do używania i ujęty w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w marcu 2014 r.

Więcej w Rzeczpospolitej z 28 marca 2014 r.