Podatek liniowy wyklucza wspólne zeznanie

Rzeczpospolita (2014-04-15), autor: Przemysław Wojtasik, , oprac.: GR

kwi 15, 2014

Od kilku lat prowadzę firmę. Na początku dobrze prosperowała, zdecydowałem się więc na 19-proc. podatek liniowy (aby nie płacić 32-proc. daniny według skali). Pod koniec 2012 r. zerwałem współpracę z głównym kontrahentem i w zeszłym roku nie prowadziłem w ogóle działalności (chociaż formalnie nie zlikwidowałem firmy). W zeznaniu rocznym chciałbym rozliczyć się razem z małżonką (byłoby to opłacalne podatkowo). Czy jest to możliwe? – pytaczytelnik Rzeczpospolitej.

Jeśli czytelnik nie zmienił w zeszłym roku formy opodatkowania, nie może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem (ani też z dzieckiem). Ten przywilej nie przysługuje bowiem przedsiębiorcom, którzy wybrali stawkę liniową.

Podobnie jak inne ulgi, np. na dzieci albo darowizny. Liniowiec może tylko pomniejszyć dochód o składki na ubezpieczenia społeczne, a podatek o składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Wolno mu też podzielić się w zeznaniu rocznym 1 proc. swojego podatku. Z innych ulg skorzysta tylko wtedy, gdy uzyskuje dochody opodatkowane na zasadach ogólnych, np. z umowy o dzieło.

O zakazie wspólnego rozliczenia z małżonkiem przez liniowców mówi art. 6 ust. 8 ustawy o PIT. Stosujemy go także wtedy, gdy przedsiębiorca przez cały rok nie uzyskuje żadnych przychodów.

Więcej w Rzeczpospolitej z 28 marca 2014 r.