Spóźniony wniosek powodem zwrotu pieniędzy z odsetkami

Rzeczpospolita (2014-05-20), autor: e.s., g.or. , oprac.: GR

maj 20, 2014
Pracodawca dokonujący wydatku z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych powinien w ciągu 30 dni wystąpić o zaświadczenie o pomocy de minimis. Inaczej nie dostanie tego dokumentu, a bez niego prawo do pieniędzy nie przysługuje – donosi Rzeczpospolita.

Pracodawca wydatkujący środki zgromadzone na zfron musi uzyskać zaświadczenie o pomocy de minimis w ciągu 30 dni od dokonania wydatku stanowiącego dla niego przysporzenie. Tak wynika z § 9 ust 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2007 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2013 r., poz. 1300, dalej rozporządzenie). Jednak ani to rozporządzenie ani ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.) nie określają konsekwencji naruszenia terminu. Dlatego BON dotychczas wskazywało na jego instrukcyjny charakter, tzn. niepowodujący negatywnych konsekwencji dla pracodawców, gdy go nie zachowają.

Ponieważ pracodawcy sygnalizują, że właściwe organy odmawiają wydawania zaświadczeń o pomocy de minimis z powodu naruszenia terminu z § 9 ust. 2 rozporządzenia, BON wystąpiło do UOKiK o stanowisko w tej sprawie.

W piśmie z 17 marca br. (DDO-52-7(2)/14/RR) UOKiK jednoznacznie stwierdził, że przekroczenie przez wnioskodawcę tego terminu powinno skutkować odmową wystawienia zaświadczenia potwierdzającego wartość i charakter udzielonej pomocy, jak i obowiązkiem zwrotu na konto zfron kwoty równoważnej wartości z niego pobranej w celu sfinansowania analizowanego zakupu, powiększonej o odsetki naliczone od dnia wypływu środków z konta. Zwrot powinien nastąpić ze środków bieżących właściciela konta zfron. Za przyjęciem tego stanowiska przemawia to, że należy zapewnić prawidłowe funkcjonowanie systemu monitorowania pomocy publicznej udzielanej z zfron.

UOKiK rekomenduje takie postępowanie podmiotom zobowiązanym do wystawiania zaświadczeń o pomocy de minimis. Jednocześnie sądy administracyjne rozpatrujące skargi na odmowę wydania dokumentu coraz częściej uznają, że jest to uzasadnione w razie przekroczenia tego terminu. Dlatego BON informuje, że o wydanie zaświadczenia należy wystąpić w nieprzekraczalnym terminie 30 dni od dnia dokonania wydatku z zfron. Jego niedochowanie będzie skutkować brakiem możliwości uzyskania zaświadczenia i koniecznością zwrotu nienależnej pomocy z odsetkami.

Więcej w Rzeczpospolitej z 9 maja 2014 r.