Rolnik sam oświadcza, że nie pracuje

Rzeczpospolita (2014-07-07), autor: Katarzyna Wójcik , oprac.: GR

lip 7, 2014
Zajmujący się niepełnosprawnym członkiem rodziny rolnik po złożeniu oświadczenia, że nie pracuje na roli, może otrzymać pomoc. To jedyny sposób weryfikacji sytuacji wnioskującego. Tak wynika z interpretacji Ministerstwa Pracy i Polityki ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów – czytamy w Rzeczpospolitej.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 tej ustawy rolnicy mogą otrzymać pomoc, jeżeli do wniosku dołączą oświadczenie o zaprzestaniu prowadzenia gospodarstwa rolnego lub wykonywania w nim pracy. Taki dokument może dotyczyć okresu obejmującego zarówno wypłatę zaległego zasiłku, czyli od 1 lipca 2013 r. do 14 maja 2014 r., jak i bieżącego, przyznanego od 15 maja.

Gminy mają jednak wątpliwości, w jaki sposób rozumieć sformułowanie „zaprzestanie prowadzenia gospodarstwa rolnego” oraz jak to sprawdzać.

Resort pracy tłumaczy, że ani przepisy regulujące wypłatę zasiłku dla opiekunów, ani ustawa o świadczeniach rodzinnych nie zawierają definicji zaprzestania prowadzenia gospodarstwa lub wykonywania w nim pracy. Nie odsyłają też do innych aktów prawnych.

Ustawodawca ocenę tego zostawił więc samym osobom składającym oświadczenie, które jest obwarowane rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Nie ma innej drogi dowodowej.

Więcej w Rzeczpospolitej z 17 czerwca 2014 r.