Lipcowy grafik inwalidy do zmiany

Rzeczpospolita (2014-07-08), autor: Agata Lankamer-Prasołek, Karol Lankamer , oprac.: GR

lip 8, 2014
Od 10 lipca br. wraca zasada, że czas pracy osoby zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, to 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. To wymusza zmianę harmonogramów na lipiec dla osób, które do tego dnia będą pracować w dłuższych normach – czytamy w Rzeczpospolitej.

Wyrok TK wymusił zmianę przepisów o czasie pracy niepełnosprawnych i ponowne obniżenie obowiązującej ich co do zasady normy czasu pracy, tak jak to miało miejsce do końca 2014 r. Wprowadza je ustawa z 10 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2014 r. poz. 877). W art. 15 ust. 2 przewiduje obligatoryjne skrócenie norm czasu pracy niepełnosprawnych w stopniu znacznym i umiarkowanym do 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo, bez uzależniania ich stosowania od decyzji lekarza. Uchyliła więc jednocześnie ust. 2a i 4 tego przepisu.
Problem w tym, że przepisy zmieniające wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, co nastąpiło 1 lipca br. i nie zawierają żadnych regulacji przejściowych. To zaś oznacza, że od 10 lipca – kiedy to przestaną obowiązywać dotychczasowe regulacje, do dnia wejścia w życie znowelizowanych przepisów, tj. do 16 lipca br., mamy lukę prawną. Nie oznacza to jednak dowolności w ustalaniu obowiązujących niepełnosprawnych o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności norm czasu pracy. Na mocy wyroku TK, art. 15 ust. 2 ustawy traci z 10 lipca br. moc obowiązującą jedynie w tej części, która uzależnia zastosowanie skróconego czasu pracy od uzyskania przez niepełnosprawnego zaświadczenia lekarskiego. Dlatego należy uznać, że obniżona norma pracy do 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo obejmuje wszystkich niepełnosprawnych o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności już od 10 lipca, bez względu na to, czy posiadają zaświadczenia lekarskie wskazujące na celowość jej stosowania.

W praktyce oznacza to, że w zależności od tego, jakie dotychczas normy czasu pracy obowiązywały niepełnosprawnego o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, od 10 lipca nie może pracować dłużej niż 7 godzin na dobę i 35 godzin na tydzień. Jeśli zatem przed tą datą przedłożył zaświadczenie lekarskie o celowości skrócenia mu dniówki roboczej, to od 10 lipca nie trzeba zmieniać mu harmonogramu na lipiec. Jeśli jednak pracował po 8 godzin na dobę i 40 godzin na tydzień, to po 9 lipca będzie pracował krócej, co wiąże się z koniecznością ponownego przeliczenia obowiązującego go w lipcu br. wymiaru czasu pracy i zmianą harmonogramu.

Wszelkie wątpliwości ustaną ostatecznie 16 lipca 2014 r., kiedy to na mocy ustawy zmieniającej zostaną przywrócone zasady obowiązujące do 31 grudnia 2011 r. Zgodnie z nimi norma czasu pracy pracowników niepełnosprawnych o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wynosić będzie 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo, bez konieczności przedstawiania zaświadczenia lekarskiego.
Ponieważ wynikające z niej normy czasu pracy zaczną de facto obowiązywać od 10 lipca br., już teraz pracodawcy powinni pomyśleć nie tylko o przeliczeniu obowiązującego w lipcu pracowników o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wymiaru czasu pracy, ale też o zmianie harmonogramów, które w myśl art. 129 § 3 k.p. musiały być ułożone i przekazane do wiadomości pracowników najpóźniej 23 czerwca br.

Oczywiście konieczność taka wystąpi jedynie u tych inwalidów, których do 10 lipca br. – za zgodą lekarza profilaktyka – obowiązywała podstawowa 8-godzinna dobowa i 40-godzinna tygodniowa norma czasu pracy.


Więcej w Rzeczpospolitej z 7 lipca 2014 r.