Od wydatków na imprezę można odliczyć część VAT

Rzeczpospolita (2014-07-11), autor: maj , oprac.: GR

lip 11, 2014
Jeśli gmina może przyporządkować zakupy do czynności opodatkowanych i nieopodatkowanych VAT, odliczeniu podlega tylko podatek związany z tymi pierwszymi – czytamy w Rzeczpospolitej.

Gmina wystąpiła z wnioskiem o wydanie wyjaśnień, organizuje imprezę poświęconą piwowarstwu i browarnictwu. Na święto piwa składają się różne działania i wydarzenia, które muszą być na tyle atrakcyjne, aby zachęcić potencjalnych klientów do przyjazdu i wykupu miejsc handlowych. Na sfinansowanie imprezy gmina pozyskuje też środki ze świadczenia usług reklamowych i sponsoringowych.

Organizacja imprezy wiąże się z wydatkami na koncerty, organizację programu dla dzieci, organizację imprez rozrywkowych wystawianych przez agencje eventowe, honoraria artystyczne czy technikę estradową (scena, nagłośnienie, oświetlenie).

Gmina wyjaśniła, że z instytucjami kultury oraz podmiotami prywatnymi, które są podatnikami VAT, będą zawierane umowy o wykonanie usługi polegającej na zorganizowaniu konkretnego zadania. W związku z wydatkami na organizację imprezy będą wystawiane faktury na gminę. – Nabywane towary i usługi będą miały związek wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną i niepodlegającą opodatkowaniu, natomiast zwolnionej sprzedaży nie będzie – tłumaczyła gmina. – Istnieje możliwość przyporządkowania wydatków do poszczególnych czynności – dodała.

Jej zdaniem przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Nie zgodził się z tym dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi (nr interpretacji: IPTPP1/443-153/14-4/RG).

– Odliczyć można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego. Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi – oznajmił organ.

Izba wyjaśniła, że skoro można przyporządkować wydatki do czynności opodatkowanych i nieopodatkowanych, należy to zrobić i następnie odliczyć tylko tę część VAT, która obciąża wydatki łączące się z później wykonywanymi przez gminę czynnościami, w wyniku których powstaje VAT należny fiskusowi.

Więcej w Rzeczpospolitej z 1 lipca 2014 r.