Wspólne auto w działalności

Rzeczpospolita (2014-07-11), autor: Marcin Szymankiewicz , oprac.: GR

lip 11, 2014
Prowadzę samodzielnie działalność gospodarczą. W czerwcu br. kupiłem na jej potrzeby samochód osobowy. Ponieważ jestem we wspólności ustawowej z żoną, nabyty samochód wszedł do naszego majątku wspólnego. Czy mogą go zaliczyć do środków trwałych mojej firmy? Żona nie prowadzi działalności gospodarczej – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.

Stosownie do art. 22a ust. 1 ustawy o PIT amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

– budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

– maszyny, urządzenia i środki transportu,

– inne przedmioty

– o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu, zwane środkami trwałymi.

Tak więc wskazane powyżej składniki majątku (m.in. środki transportu, w tym samochody osobowe) zalicza się do środków trwałych podlegających amortyzacji, jeżeli spełniony jest m.in. warunek, że dany składnik majątku jest własnością lub współwłasnością podatnika. Wyjątkiem są pojazdy używane na podstawie umów leasingu finansowego (zob. art. 22a ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT).

Podatnik może zatem zaliczyć do środków trwałych składniki majątku, których jest właścicielem lub współwłaścicielem, w tym wchodzące w skład majątku wspólnego małżonków. Natomiast jeżeli samochód byłby wyłączną własnością małżonka podatnika (tzw. majątek odrębny), np. z uwagi na:

– jego nabycie przed zawarciem związku małżeńskiego 

– rozdzielność majątkową

– to takiego pojazdu podatnik nie może zaliczyć do środków trwałych, gdyż nie jest jego współwłaścicielem. Z kolei gdyby dany pojazd wchodził do majątku odrębnego podatnika, to podatnik byłby jego wyłącznym właścicielem i również w tym przypadku mógłby go traktować jak środek trwały w prowadzonej przez siebie działalności.

Z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego wynika, że nabyty przez czytelnika samochód wszedł do majątku wspólnego jego i żony. Może on zatem zaliczyć to auto do środków trwałych.

Więcej w Rzeczpospolitej z 30 czerwca 2014 r.