Czy bilet za parking można ująć w kosztach

Rzeczpospolita (2014-07-17), autor: Marcin Szymankiewicz , oprac.: GR

lip 17, 2014
Spółka ponosi liczne wydatki na postój firmowych samochodów na parkingach w Polsce. Wydatki te są udokumentowane jedynie biletem parkingowym. Czy wydatki te spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.

Tak – odpowiada ekspert współpracujący z dziennikiem „Rz”. Poniesione przez spółkę wydatki na parkowanie firmowych pojazdów (środków trwałych) zasadniczo mogą stanowić dla niej koszt uzyskania przychodów, pod warunkiem ich prawidłowego udokumentowania i związku z działalnością.

Istotną wskazówkę, jak należy dokumentować wydatki zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, ustawodawca zawarł w art. 9 ust. 1 ustawy o CIT.

Podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a-16m ustawy o CIT (art. 9 ust. 1 ustawy o CIT).

Kwestię dokumentowania kosztów uzyskania przychodów normują zatem przepisy odrębne od ustawy o CIT, tj. przepisy ustawy o rachunkowości. Oznacza to, że jeżeli dowody potwierdzające poniesione przez podatnika wydatki są dowodami księgowymi w rozumieniu ustawy o rachunkowości będącymi podstawą wprowadzenia tych wydatków do ksiąg rachunkowych, to taki sposób udokumentowania ich poniesienia jest wystarczający również dla celów CIT. Dowód księgowy, który będzie właściwy do wprowadzenia kosztu do ksiąg rachunkowych, będzie również stosownym dokumentem dla celów podatkowych.

W kwestii możliwości zaliczenia opłat parkingowych poniesionych przez podatnika prowadzącego księgi rachunkowe do kosztów uzyskania przychodów wypowiedziała się np. Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 13 maja 2010 r. (ITPB3/423-74/10/AW). Czytamy w niej: „(…) Spółka ponosi wydatki na opłaty parkingowe. Wydatki te są związane z realizowaniem przez pracowników zadań służbowych poza siedzibą spółki (osobowymi samochodami służbowymi). Przedmiotowe koszty dotyczą działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę i są związane z jej przychodami. Co do zasady, mogą zatem stanowić koszty uzyskania przychodów, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, o ile zostaną prawidłowo udokumentowane przez podatnika. Kwestię dokumentowania kosztów uzyskania przychodów – jak wyjaśniono powyżej – normują odrębne przepisy. A zatem, jeżeli na gruncie przepisów o rachunkowości bilety parkingowe otrzymane od inkasentów obsługujących dany parking lub bilety parkingowe będące wydrukiem z parkometru stanowią dowody księgowe, będące podstawą wprowadzenia tych wydatków do ksiąg rachunkowych, taki sposób udokumentowania faktu ich poniesienia jest wystarczający również dla celów podatku dochodowego od osób prawnych. W analizowanej sytuacji więc koszty opłat parkingowych udokumentowane w sposób wymagany przepisami o rachunkowości mogą stanowić koszty uzyskania przychodów spółki. (…)”.

Interpretacja ta zachowuje aktualność w obecnej praktyce organów podatkowych. 
Zatem należy przyjąć, że bilet parkingowy, jeżeli spełnia wymogi stawiane dowodowi księgowemu w rozumieniu ustawy o rachunkowości, może stanowić dowód poniesienia kosztu dla celów podatkowych.

Więcej w Rzeczpospolitej z 9 lipca 2014 r.