Vat od wystawienia faktury

Rzeczpospolita (2014-07-18), autor: .maj , oprac.: GR

lip 21, 2014
Samo wystawienie faktury powoduje, że trzeba się z niej rozliczyć z urzędem skarbowym – czytamy w Rzeczpospolitej

Sprawa dotyczy sześciu faktur dokumentujących usługi budowlane, opodatkowane obniżoną stawką VAT. Dziś wynosi ona 8 proc., w okresie, którego dotyczy sprawa, stawka była o 1 proc. niższa. W toku kontroli skarbowej okazało się, że spółka nie wyświadczyła żadnych usług, sprzedała natomiast materiały budowlane obciążone 22-proc. stawką, dziś 23-proc.

Organ kontroli skarbowej zakwestionował więc rozliczenie i wymierzył VAT według stawek jak dla sprzedaży towaru, a nie świadczenia usług.
Jednocześnie obciążył spółkę obowiązkiem zapłaty VAT wynikającego z wystawionych przez nią faktur. Jako podstawę wskazał art. 108 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem po wystawieniu faktury, w której wykaże kwotę podatku, wystawca jest zobowiązany do jego zapłaty.

Przepis ten ma chronić budżet państwa. Uzależnia obowiązek zapłaty nie tyle od faktycznej dostawy towarów lub świadczenia usług – jak na ogół – ile od samego wystawienia tzw. pustej faktury.
Spółka podważała rozstrzygnięcie organu. Twierdziła, że przywołany przepis nie może być stosowany, gdy uwzględniła wykazany na fakturze VAT w deklaracji podatkowej.
Rozstrzygnięcie podtrzymała jednak izba skarbowa, a później Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi (sygn. I SA/Łd 1395/12).

– Wobec ustalenia, że spółka wystawiła faktury, pomimo że nie wykonała czynności w nich opisanych, organy podatkowe prawidłowo oceniły, że zostały spełnione przesłanki z art. 108 ust. 1 ustawy o VAT – jednoznacznie stwierdził sąd.
Uzasadnił, że podatek ten nie mógł być wykazany w deklaracji, jak to zrobiła spółka, a powyższy przepis ma zastosowanie do każdego, kto wystawi pustą fakturę. W konsekwencji zapłata podatku wynikającego z deklaracji VAT-7, W której ujęto podatek z wystawionych przez spółkę spornych faktur, nie oznacza, że uwolniła się ona od obowiązku zapłaty podatku z art. 108 ust. 1 ustawy o VAT.
Sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten oddalił skargę. Podkreślił, że spółka nie podważyła ustaleń, że wystawiła faktury dokumentujące niewykonaną usługę zamiast rzeczywiście dokonaną dostawę.

Kwota podatku wynikająca z art. 108 ustawy o VAT nie mogła być, rozliczona w deklaracji – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 17 lipca 2014 r.( sygn. akt: I FSK 1252/13)

Więcej w Rzeczpospolitej z 18 lipca 2014 r.