Kiedy należy rozliczyć VAT od usług spedycyjnych

Rzeczpospolita (2014-07-25), autor: Marta Gmurkowska , oprac.: GR

lip 25, 2014
Jeżeli zgodnie z postanowieniami umownymi dzień doręczenia kontrahentowi raportu informującego o zakończeniu wszelkich działań związanych z przemieszczeniem towarów jest datą wykonania całej kompleksowej usługi, a wszystkie płatności są realizowane po tym dniu, to obowiązek podatkowy powstaje w momencie wykonania, czyli dostarczenia tego końcowego dokumentu – czytamy w Rzeczpospolitej

Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej VAT w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego dla usług spedycyjnych w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2014 r. wystąpił przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że przedsiębiorca w ramach prowadzonej działalności świadczy na rzecz podmiotów gospodarczych usługi spedycyjne, składające się z organizacji transportu towarów oraz innych dodatkowych usług ściśle związanych z transportem. Szczegółowy zakres usługi spedycyjnej, którą w konkretnym przypadku świadczy wnioskodawca dla swojego kontrahenta, jest wskazany w zleceniu. Wszystkie te czynności są dla kontrahenta elementami jednej kompleksowej usługi, jaką jest spedycja.

Do realizacji zamówienia dochodzi po uprzedniej akceptacji przez kontrahentów przedsiębiorcy warunków umownych, w których figurują m.in. zapisy dotyczące momentu wykonania usługi spedycyjnej świadczonej przez wnioskodawcę. Zgodnie z postanowieniami umownymi dzień doręczenia kontrahentowi raportu informującego o zakończeniu wszelkich działań składających się na kompleksową usługę spedycji jest dniem wykonania tej usługi. Wnioskodawca nie otrzymuje zaliczek od swoich kontrahentów na poczet wykonania usług spedycyjnych (wszystkie płatności są realizowane po wykonaniu kompleksowej usługi).

Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2014 r. moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług spedycyjnych, składających się z usługi podstawowej oraz usług dodatkowych związanych z przemieszczaniem towarów, będzie powstawał w dniu ich wykonania. Za ten moment przedsiębiorca przyjmuje dzień, w którym doręcza swoim kontrahentom końcowy raport dotyczący zrealizowanego przez niego całościowego zlecenia (wraz z dokumentacją transportową uzyskaną od przewoźnika, jeśli wykonanie usługi przewozu jest zlecane przewoźnikowi). Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 3 kwietnia 2014 r. (ITPP2/443-77/14/AK) stanowisko wnioskodawcy uznała za prawidłowe.

Więcej w Rzeczpospolitej z 25 lipca 2014 r.