Jak ująć wydatki za złożenie sprawozdania

Dziennik Gazeta Prawna (2014-07-28), autor: Katarzyna Trzpioła , oprac.: GR

lip 29, 2014
Spółka, której księgi rachunkowe prowadzę w tym roku po raz pierwszy, złożyła sprawozdanie do Krajowego Rejestru Sądowego. 18 sierpnia dostałam dowód wpłaty do spółki. Jak ją zaksięgować? Czy powinna być ujęta jeszcze w 2013 roku? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z „DGP” – nakłady poniesione na ogłoszenie sprawozdania finansowego zalicza się w roku ich poniesienia do kosztów działalności operacyjnej. Nie można ich obecnie ująć zapisami w 2013 roku, ponieważ sprawozdanie za ten rok zostało już zatwierdzone. Nie ma też potrzeby tworzenia rezerwy na koszty złożenia sprawozdania finansowego, ponieważ są to kwoty nieistotne.
 

Wzmianka o złożeniu rocznego sprawozdania finansowego w KRS będzie przekazywana do publikacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Składając wniosek o zmianę wpisu w KRS, trzeba bez wezwania uiścić opłatę sądową i opłatę za ogłoszenie wzmianki w MSiC. Są one wnoszone na rachunek bieżący dochodów sądu rejonowego przyjmującego wniosek o dokonanie wpisu.
 
Przypomnieć należy, iż trzeba było złożyć:
1) roczne
sprawozdanie finansowe (wszystkie wymagane dla danej jednostki elementy),
2) opinię biegłego
rewidenta, jeżeli podlegało ono badaniu,
3) odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty, w przypadku jednostek sporządzających sprawozdanie zgodnie z art. 49 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.),
4) sprawozdanie z działalności,
5) w przypadku jednostki sporządzającej uproszczone sprawozdanie finansowe zamiast opinii biegłego rewidenta składa się do rejestru sądowego informację o rodzaju tej opinii wraz ze wskazaniem, czy zawiera ona dodatkowe objaśnienia (art. 69 ust 1 ustawy o rachunkowości).
 
Na podstawie dokumentów potwierdzających uiszczenie tych opłat dokonuje się w księgach rachunkowych następujących zapisów. Po pierwsze ujmuje się opłatę za zgłoszenie sprawozdania finansowego do KRS: strona Wn konta Rozliczenie zakupu, strona Ma konta Pozostałe rozrachunki Po drugie trzeba zarachować wydatki na ogłoszenie sprawozdania: strona Wn konta Podatki i opłaty lub odpowiednie konto zespołu 5, strona Ma konta Rozliczenie zakupu. Pozostaje już tylko kwestia zaewidencjonowania uregulowania zapłaty za zgłoszenie sprawozdania: strona Wn konta Pozostałe rozrachunki, strona Ma konta Rachunek bieżący.
 
Jednostki, których sprawozdania finansowe są obligatoryjnie poddawane badaniu przez biegłego rewidenta i jednocześnie nie podlegają wpisowi w KRS (np. przedsiębiorstwa osób fizycznych instytucje kultury czy uczelnie wyższe), musiały opublikować swoje sprawozdania finansowe w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Kierownik takiej jednostki wraz z dokumentami musiał wnieść opłatę za ogłoszenie sprawozdania finansowego w MSiC w wysokości 500 zł. Opłata ta jest wnoszona z góry na rachunek bieżący dochodów Ministerstwa Sprawiedliwości Ona także jest ewidencjonowana na koncie Podatki i opłaty i ewentualnie w zespole 5 na koncie Koszty zarządu.
 
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 28 lipca 2014 r.