Najem pośrednikowi bez VAT

Rzeczpospolita (2014-07-30), autor: Maj , oprac.: GR

lip 31, 2014
Dla opodatkowania VAT nie jest istotne, czy najemca jest przedsiębiorcą i chce nieruchomość mieszkalną podnająć w ramach działalności, czy też sam w niej zamieszka – czytamy w Rzeczpospolitej
 
Spółka z o.o., podatnik VAT, opisała we wniosku o wydanie interpretacji, że świadczy usługi najmu nieruchomości o charakterze mieszkalnym, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkaniowych na cele inne niż mieszkaniowe.
 
Udostępnia apartamenty mieszkalne, które sama najmuje od osób fizycznych bądź prawnych, prowadzących bądź nie działalność gospodarczą. W dalszej kolejności wynajmuje te lokale osobom fizycznym na potrzeby mieszkaniowe. Planuje zawierać też umowy przykładowo z inną spółką, która prowadzi profesjonalną działalność wynajmu nieruchomości, na cele dalszego podnajmu.
 
Uznała, że wszystkie powyższe umowy powinny być zwolnione z VAT, ponieważ jedyne dopuszczalne przeznaczenie nieruchomości to wykorzystanie na cele mieszkaniowe.
 
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie odpowiedział jednak, że wynajem na rzecz profesjonalistów-pośredników trzeba opodatkować stawką 23 proc. (nr interpretacji IPPP1-443-943/11-2/JL). W takiej sytuacji izba uznała nie mieszkaniowe, ale biznesowe przeznaczenie najmu.
 
Minister finansów po niemal trzech latach zmienił tę interpretację (nr interpretacji: PTB/033/124/440/12/WCK/14/RD-61110).
 
– Podatnik VAT będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT ww. usługi, jeśli umowa najmu w swojej treści zawiera między innymi postanowienia, z których w sposób niebudzący wątpliwości wynika, że dotyczy ona lokalu mieszkalnego i lokal ten może być wykorzystany przez najemcę tylko w celach mieszkaniowych. Powyższe dotyczy zarówno umów najmu zawieranych pomiędzy wynajmującym a najemcą, jak i umów zawieranych z podmiotem trzecim, tj. w relacji wynajmujący- najemca-podnajemca – wyjaśnił minister, zgadzając się w całości z opinią podatnika.
 
Na każdym etapie wynajmowania lokalu mieszkaniowego na cele mieszkaniowe można stosować zwolnienie.
 
Więcej w Rzeczpospolitej z 30 lipca 2014 r.