Sprzedaż działki nie zabiera ulgi mieszkaniowej

Rzeczpospolita (2014-09-19), autor: Mpa , oprac.: GR

wrz 22, 2014
Osoba, która kupi ziemię budowlaną, by uniknąć zapłaty podatku, a potem ją sprzeda, nie traci prawa do preferencji – czytamy w Rzeczpospolitej
 
Kobieta, która w 2009 r. kupiła lokal od spółdzielni mieszkaniowej i już po roku sprzedała go z zyskiem. Złożyła w urzędzie skarbowym zeznanie na druku PIT-39, w którym poinformowała, że uzyskany dochód zamierza w ciągu dwóch lat zainwestować w zakup kolejnej nieruchomości, by uniknąć zapłaty podatku dochodowego. W 2011 r. za pieniądze ze sprzedaży lokalu kupiła działkę budowlaną, spełniła więc warunki do zwolnienia z PIT.
 
W niedługim czasie kobieta zmieniła jednak zamiary i sprzedała działkę budowlaną. Nie poinformowała, na jakie cele przeznaczy tym razem uzyskane pieniądze. Złożyła natomiast wniosek o interpretację, by upewnić się, czy w tych okolicznościach nie straci prawa do ulgi. Przypomnijmy, że sprzedaż nieruchomości jest wolna od podatku, jeśli następuje po upływie pięciu lat od zakupu. Termin ten liczy się od końca roku jej nabycia. W opisanym przypadku kobieta uniknęłaby daniny, gdyby poczekała ze sprzedażą mieszkania do 2015 r.
 
W sytuacji gdy od nabycia nie upłynęło jeszcze pięć lat, sprzedający płaci, co do zasady, 19 proc. PIT od uzyskanego dochodu. Przepisy określają dochód jako przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania oraz koszty odpłatnego zbycia, np. opłaty notarialne i wydatki na oroszenia w prasie. Sprzedający może też skorzystać z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Ulga dotyczy sprzedaży nieruchomości nabytych po 1 stycznia 2009 r. Na podstawie tego przepisu właściciel uniknie daniny, jeśli w ciągu dwóch lat przeznaczy uzyskany dochód na własne cele mieszkaniowe. Katalog wydatków uprawniających do zwolnienia, który jest dość szeroki, został zamieszczony w art. 21 ust. 25 ustawy o PIT. Prawo do ulgi daje m.in. nabycie domu, mieszkania albo działki budowlanej oraz budowa lub rozbudowa własnego budynku mieszkalnego lub niemieszkalnego. Można także spłacić zaciągnięty wcześniej kredyt na cele mieszkaniowe.
 
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu (nr interpretacji: ILPB2/415-590/14-2/ES) zgodził się z podatniczką, że ustawa o PIT nie ogranicza możliwości dysponowania nieruchomością. Właściciel ma prawo do rozporządzania nią w sposób nieograniczony, co oznacza, że może ją sprzedać i czynność ta nie spowoduje utraty prawa do zwolnienia z podatku. Na tej podstawie dyrektor Izby potwierdził opinię wnioskodawczym, iż sprzedając działkę budowlaną, nie straciła prawa do ulgi mieszkaniowej.
 
Więcej w Rzeczpospolitej z 19 września 2014 r.