Kiedy przedsiębiorca musi zatrzymać wypłatę

Rzeczpospolita (2014-10-17), autor: Leszek Jaworski , oprac.: GR

paź 17, 2014
Organy egzekucyjne: urząd skarbowy, urząd gminy lub ZUS, mogą niezapłacone przez obywatela daniny publicznoprawne potrącać z jego wynagrodzenia. W tym celu przesyłają do pracodawcy zawiadomienie o zajęciu prawa majątkowego zobowiązanego. Zgodnie z ustawą o postępowaniu egzekucyjnym w administracji przedsiębiorca staje się tzw. dłużnikiem zajętej wierzytelności. Po otrzymaniu tego wezwania nie może wypłacać pracownikowi zajętej pensji. Musi ją przekazywać organowi egzekucyjnemu aż do pełnego pokrycia egzekwowanej należności wraz z odsetkami oraz kosztami egzekucyjnymi – czytamy w Rzeczpospolitej
 
Gdy przedsiębiorca zignoruje to wezwanie i nadal będzie oddawał pensje do rąk pracownika, organ egzekucyjny może nałożyć na niego karę pieniężną w wysokości 3800 zł. Sankcja ta może być powtarzana, gdy będzie się on uchylał od wykonania tego obowiązku w dodatkowo wyznaczonych terminach. W tej sprawie organ egzekucyjny wydaje postanowienie, na które przysługuje zażalenie. Kara zostanie wyegzekwowana od pracodawcy w drodze egzekucji administracyjnej. 
 
Ponadto gdy przedsiębiorca bezpodstawnie uchyla się od przekazywania zajętego wynagrodzenia albo jego części, organ egzekucyjny może wszcząć wobec niego postępowanie egzekucyjne. Wtedy przedsiębiorca stanie się zobowiązanym. W tym celu organ egzekucyjny wystawi przeciwko niemu tytuł wykonawczy. Podstawą jego sporządzenia będzie postanowienie, w którym określone zostaną kwoty nieprzekazane przez firmę na konto urzędu.
 
Trzeba pamiętać, że tak jak każdy zobowiązany przedsiębiorca, wobec którego wszczęto egzekucję, będzie musiał uiścić koszty tego postępowania. W ich skład wchodzą opłaty za czynności egzekucyjne. W zależności od rodzaju czynności opłaty mają charakter stały, tj. wskazany kwotowo, bądź stosunkowy do wysokości egzekwowanej należności. W tym ostatnim przypadku dolicza się jeszcze odsetki z tytułu niezapłaconej opłaty. Oprócz tego w skład kosztów egzekucyjnych wchodzi opłata manipulacyjna. Jej wysokość wynosi 1 proc. egzekwowanej kwoty.
 
Drugim rodzajem kosztów są wydatki. Chodzi o nakłady poniesione na opłacenie przejazdu i delegacji poborcy lub egzekutora, należności świadków, biegłych i rzeczoznawców, ogłoszenia w prasie, sporządzanie dokumentów itd. Egzekucja kosztów egzekucyjnych następuje w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
 
Organy egzekucyjne są uprawnione do przeprowadzania u dłużników zajętej wierzytelności kontroli prawidłowości realizacji zastosowanego środka egzekucyjnego. Jeżeli w wyniku tych czynności kontroler stwierdzi, że dłużnik zajętej wierzytelności bezpodstawnie uchyla się od przekazania urzędowi zajętej wierzytelności albo jej części, organ egzekucyjny wydaje postanowienie, w którym określa wysokość nieprzekazanej kwoty. Na postanowienie to przysługuje zażalenie. Przeprowadzenie kontroli nie jest jednak warunkiem egzekwowania od pracodawcy należności niezajętych od pracownika. 
 
Więcej w Rzeczpospolitej z 17 października 2014 r.