W jaki sposób ujmować opłaty środowiskowe za samochód w firmie

Rzeczpospolita (2014-10-20), autor: Paula Jurczyszyn , oprac.: GR

paź 20, 2014
Spółki wykorzystujące w swojej działalności gospodarczej pojazdy samochodowe – czyli wprowadzające do powietrza gazy ze spalonego paliwa – zobowiązane są do uiszczania opłat za korzystanie ze środowiska – czytamy w Rzeczpospolitej
 
Od 2013 roku opłatę za korzystanie ze środowiska rozlicza się jednorazowo za dany rok kalendarzowy – do 31 marca następnego roku (art. 285 ust. 2 prawa ochrony środowiska). Podmioty korzystające ze środowiska w 2014 roku wnoszą więc opłatę do 31 marca 2015 roku. W tym terminie zobowiązane są również do przekazania marszałkowi województwa sprawozdania zawierającego dane oraz informacje wykorzystane do ustalenia wysokości opłaty. Sprawozdania te składane są zgodnie ze wzorami wykazów określonymi w rozporządzeniu ministra środowiska z 27 lutego 2014 r. w sprawie informacji i danych o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat – załącznik nr 2, tabela D (Dz.U. z 2014 r., poz. 274).
 
Opłata środowiskowa za wprowadzenie gazów lub pyłów z eksploatacji urządzeń wnoszona jest na rachunek urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na miejsce rejestracji podmiotu korzystającego ze środowiska.
 
Podmiot zobowiązany do ponoszenia opłaty za korzystanie ze środowiska, czyli ten, na który została wystawiona faktura za paliwo, ma obowiązek ustalenia jej we własnym zakresie. Opłatę ustala się według stawek obowiązujących w okresie, w którym miało miejsce korzystanie ze środowiska. Stawki opłat obowiązujące w 2014 roku określa obwieszczenie ministra środowiska z 13 sierpnia 2013 r. w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2014 (MP z 2013 r., poz. 729).
 
Aby prawidłowo ustalić należne opłaty, spółki zobowiązane są do prowadzenia odpowiedniej ewidencji. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na datę pierwszej rejestracji samochodu, rodzaju silnika spalinowego oraz paliwa, ponieważ od tych parametrów zależy wysokość opłaty.
 
Opłatę za korzystanie ze środowiska z tytułu wprowadzania gazów i pyłów ze spalania paliw w silnikach samochodowych oblicza się przez zastosowanie wzoru:
Opłata = ilość spalonego paliwa x jednostkowa stawka opłaty
 
Problem stanowić tu może ustalenie ilości spalonego paliwa, ponieważ paliwo tankowane jest w litrach, a stawki opłat podawane są w megagramach. Dlatego podczas wyliczania opłaty najpierw należy przeliczyć zatankowane litry paliwa na tony. W tym celu korzysta się z przeliczników i przyjmuje się, że gęstość:
• benzyny silnikowej wynosi 0,755 kg/l,
• oleju napędowego wynosi 0,84 kg/l,
• sprężonego gazu ziemnego wynosi 0,74 kg/l,
• biodiesla wynosi 0,84 kg/l.
 
Jeżeli roczna wysokość opłaty za korzystanie ze środowiska z tytułu wprowadzania gazów do powietrza nie przekracza 800 zł, spółka nie wnosi jej na rachunek urzędu marszałkowskiego. Nie jest to jednak zwolnienie z obowiązku złożenia wykazów zawierających danych i informacji wykorzystanych do ustalenia wysokości opłaty. Wynika to z art. 289 ust. 1 prawa ochrony środowiska.
 
Opłata środowiskowa jest ponoszona w pośrednim związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, a zatem stanowi koszt uzyskania przychodów. Ewidencja księgowa opłaty wymaga uwzględnienia zasady memoriału. Zgodnie z nią w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz, przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty (art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości).
 
Opłatę środowiskową powinno się ująć w księgach rachunkowych tego roku obrotowego, którego ona dotyczy. Oznacza to, że opłatę uiszczoną do 31 marca 2015 r. za rok 2014 jednostka powinna zaliczyć do ksiąg 2014 roku. Jeżeli spółka ma pewność, że będzie ponosiła koszt opłaty za korzystanie ze środowiska i koszt ten będzie wysoki (dotyczy to np. spółek transportowych, które mają dużą liczbę samochodów), to powinna zaliczać wartość tej opłaty do kosztów bilansowych w okresach miesięcznych.
 
Więcej w Rzeczpospolitej z 20 października 2014 r.