Chorobowe dla samozatrudnionych bez zmian

Dziennik Gazeta Prawna (2015-01-05), autor: Bożena Wiktorowska , oprac.: GR

sty 7, 2015
Najwcześniej w połowie 2015 roku wysokość zasiłków chorobowych i macierzyńskich osób prowadzących działalność gospodarczą zostanie uzależniona od kwoty wpłaconych składek – donosi Dziennik Gazeta Prawna
 
Od 1 stycznia 2015 r. miały się zmienić zasady obliczania zasiłku chorobowego. Taki termin widnieje w rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw. Dokument jednak do tej pory nie doczekał się uchwalenia.
Zgodnie z wciąż obowiązującą ustawą z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2014 r. poz. 159) samozatrudnieni mają możliwość podnieść wysokość składki na ubezpieczenia nawet na miesiąc przed skorzystaniem ze zwolnienia lekarskiego lub urlopu macierzyńskiego. Przy czym wysokość tej daniny może być liczona od podstawy wynoszącej aż 250 proc. przeciętnego wynagrodzenia (w grudniu 2014 roku było to 9365 zł). Odprowadzenie tak wysokiej składki oznacza, że właściciel firmy może otrzymywać świadczenie macierzyńskie lub chorobowe w wysokości około 6 tys. zł. Przy czym kobietom, które urodziły dziecko, pieniądze są wypłacane przez 52 tygodnie (w przypadku ciąży pojedynczej) lub 71 tygodni (w przypadku porodu mnogiego). Z kolei zasiłek chorobowy przysługuje przedsiębiorcom przez 182 dni, a jego wysokość – 80 lub 100 proc. – zależy od rodzaju przypadłości.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 5 stycznia 2015 r.