Co zrobić, gdy zginie faktura ?

Rzeczpospolita (2015-01-08), autor: Mateusz Maj , oprac.: GR

sty 8, 2015
Prowadzę firmę usługową i stosuję uproszczoną księgowość. Zapisów w księdze przychodów i rozchodów dokonują stosując metodę kasową. W 2014 r. w kilku transakcjach kupiłem sporą ilość materiałów biurowych. Po jakimś czasie kazało się, że nie otrzymałem faktur zakupowych. Poprosiłem sprzedawcę o duplikaty i otrzymałem je w styczniu 2015 r., wystawione już w nowym roku. Czy powinienem rozliczyć koszty w dacie wystawienia pierwotnych dokumentów czy duplikatów? Jestem podatnikiem VAT. W której deklaracji mogę odliczyć VAT naliczony? – pyta czytelnik Rzeczpospolitej
 
Jak odpowiada dziennik „Rz” – duplikaty faktur nie kreują nowego dnia poniesienia kosztu. Dlatego prawidłowe będzie zaliczenie wydatków do kosztów 2014 r.
Zgodnie z art. 22 ust. 6b ustawy o PIT u podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów (pkpir) za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodu co do zasady uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.
Podstawą do ujęcia kosztu w rozliczeniu są z kolei, jak wynika z § 12 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia ministra finansów w sprawie prowadzenia pkpir, faktury, faktury VAT RR,. rachunki oraz dokumenty celne wystawione zgodnie z odrębnymi przepisami. Tymi odrębnymi przepisami odnoszącymi się do faktur są obecnie regulacje ustawy o VAT (dział XI – dokumentacja, rozdział 1- faktury), zawierające m.in. instrukcję postępowania w przypadku zniszczenia lub zaginięcia faktury (art. 106I ustawy o VAT).
Przewiduje ona, że na wniosek nabywcy sprzedawca wystawia duplikat faktury zgodnie z danymi zawartymi w fakturze, którą ma podatnik. Oprócz wyrazu „DUPLIKAT” i daty jego wystawienia dokument ten będzie więc zawierał takie same informacje, jak brakująca faktura.

Więcej w Rzeczpospolitej z 8 stycznia 2015 r.