Zmiany w opłatach na PFRON

Dziennik Gazeta Prawna (2015-03-02), autor: Michalina Topolewska , oprac.: GR

mar 2, 2015
Resort pracy chce ograniczyć wysokość ulgi dla przedsiębiorców, którzy współpracują z zakładami zatrudniającymi osoby niepełnosprawne – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej
 
Jeszcze w tym roku ważne zmiany czekają firmy, które udzielają ulg we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) swoim kontrahentom niezatrudniającym odpowiedniej liczby pracowników z uszczerbkiem na zdrowiu.
Wprowadzenie nowych regulacji w tym zakresie jest potrzebne, ponieważ z obniżeń kar na funduszu korzysta coraz więcej przedsiębiorstw i maleje wysokość wpłat do jego budżetu. W związku z tym planowane jest m.in. wprowadzenie większej kontroli, która miałaby zapobiegać nieprawidłowościom w udzielaniu ulg oraz obniżenie ich wysokości.
– Projekt jest jeszcze na etapie konsultacji i będzie złożony przez posłów. Powinno to nastąpić najpóźniej pod koniec marca – mówi dla „DGP” Jarosław Duda, wiceminister pracy i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.
Dodaje, że zmiany mogłyby wejść w życie od 1 października lub 1 listopada br.
Obecne brzmienie art. 22 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tj. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.), które reguluje zasady udzielania ulg, obowiązuje od 2011 r. To wtedy wprowadzono dodatkowy warunek, że firma może obniżyć wysokość kary na PFRON, jeżeli zakupi produkcję lub usługę (z wyłączeniem handlu) tylko od takiego pracodawcy, który osiąga 30 proc. wskaźnik osób z najcięższymi niepełnosprawnościami i schorzeniami specjalnymi, do których zalicza się m.in. epilepsję i chorobę psychiczną.
Jak twierdzi Jarosław Duda, w przygotowywanej nowelizacji art. 22 ustawy znajdzie się zmiana dotycząca ograniczania wysokości możliwej do uzyskania ulgi do 30 proc. faktury wystawionej kontrahentowi, chociaż rozważany jest też wariant przewidujący maksymalnie 50 proc. obniżenia. Otóż zgodnie z przepisami, przy wyliczaniu ulgi największe znaczenie ma to, ilu pracowników ze wskazanych osób niepełnosprawnych ma firma, jaką ma liczbę kontrahentów oraz jaki przychód osiąga. Dlatego przedsiębiorca, który zatrudnia jeszcze większą niż wskazuje art. 22 liczbę pracowników, może dawać kontrahentom sięgające nawet 80 lub 90 proc. obniżenie kary na PFRON. Natomiast w sytuacji gdy firma ma wprawdzie znaczącą liczbę niepełnosprawnych pracowników, ale którzy nie mogą powiększyć 30 proc. wskaźnika, i dużą liczbę podpisanych umów, daje klientowi np. 20 lub 10 proc. ulgi.
Gdyby przepisy się zmieniły, niezależnie od wspomnianych czynników, możliwe byłoby udzielenie maksymalnie 30-proc. obniżenia (lub 50 proc. w zależności od wybranego wariantu).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 2 marca 2015 r.