.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Fiskus pozwala odliczać laptopy

Rzeczpospolita (2015-03-16), autor: Przemysław Wojtasik, oprac.: GR

Komputer to okno na świat wielu chorych osób. Kupując go, liczą na ulgę podatkową. Okazuje się jednak, że fiskus nie zawsze zgadza się na odliczenie wydatków – czytamy w Rzeczpospolitej
 
Prawo do ulgi podatkowej mają niepełnosprawni oraz osoby, które ich utrzymują. Mogą pomniejszyć dochód o wydatki na cele rehabilitacyjne, m.in. zakup indywidualnego sprzętu i urządzeń, które są niezbędne w rehabilitacji oraz ułatwiają choremu wykonywanie czynności życiowych, stosownie do jego potrzeb.

Pozytywną odpowiedź skarbówki dostał mężczyzna, który po skoku do wody ma uraz kręgosłupa szyjnego. Skutkiem jest niedowład kończyn. Pracuje przez internet, wykorzystując laptop. Służy on mu też do komunikowania się z bankami, urzędami, znajomymi. Podkreśla, że urządzenie ma oprogramowanie i funkcje pomocne dla osób niepełnosprawnych takie jak klawisz trwały i klawisz myszy.

Czy może odliczyć wydatek na zakup komputera? Łódzka Izba Skarbowa nie miała nic przeciwko temu (interpretacja nr IPTPB2/415-401/14-4/AK). Zgodziła się z tym, że laptop przystosowany dla osób niepełnosprawnych jest indywidualnym sprzętem ułatwiającym wykonywanie czynności życiowych.

Podobnie było w sprawie osoby, która po chorobie Heinego-Mediny i mastektomii chodzi o kulach i ma kłopoty z prawą ręką.

Kupiła laptop, który ułatwia jej samodzielne wykonywanie podstawowych czynności życiowych - opłacanie rachunków, zakupy, rezerwację wizyt u lekarzy, dostęp do informacji o leczeniu oraz rehabilitacji. Może też dzięki niemu aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i komunikować się z otoczeniem. Te argumenty wystarczyły łódzkiej IS do zaakceptowania prawa do oduczenia (nr IPTPB2/415-354/14-4/Akr).

Więcej w Rzeczpospolitej z 16 marca 2015 r.
dodano: 2015-03-17 12:01Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.