ZUS wyciągnie rękę po dawno zapomniane pieniądze

Rzeczpospolita (2015-06-18), autor: Nieznany , oprac.: GR

cze 18, 2015
Trzyletni okres, za który organ rentowy może żądać zwrotu nienależnie wypłaconego świadczenia, należy liczyć wstecz od daty ostatniej wypłaty z ubezpieczenia – czytamy w Rzeczpospolitej
 
Ubezpieczony złożył skargę kasacyjną od wyroku sądu apelacyjnego. W tej sprawie ubezpieczony przedłożył w ZUS dokumentację medyczną zawierającą nieprawdziwe dane o jego stanie zdrowia. Na tej podstawie od 1995 r. do 2005 r. pobierał z ZUS świadczenie rentowe wynoszące prawie 67 tys. zł.
W 2009 r. zapadł wyrok karny, w którym sąd uznał ubezpieczonego za winnego poświadczenia nieprawdy. Jednocześnie skazał go na karę pozbawienia wolności i zawiesił jej wykonanie. W tych okolicznościach nie budziło wątpliwości, że ubezpieczony przez 10 lat pobierał z ZUS kwoty, które mu się nie należały.
Sądy okręgowy i apelacyjny odmiennie oceniły obowiązek zwrócenia ZUS tego świadczenia. Pierwszy uznał, że ZUS może dochodzić zwrotu tylko za trzy lata wstecz, licząc od wydania decyzji, a więc od 2009 r. Natomiast według sądu apelacyjnego trzyletni okres liczy się od dnia ostatniej wypłaty z ubezpieczenia.
Rozpatrując sprawę, powiększony skład Sądu Najwyższego w uchwale z 16 maja 2012 r. (III UZP 1/12) zgodził się z sądem apelacyjnym i nakazał liczyć trzyletni okres wstecz od chwili wypłaty świadczenia przez ZUS, a nie od chwili wydania przez organ decyzji o oddaniu pieniędzy. Zdaniem SN żądanie zwrotu świadczenia za okres, w którym organ go nie wypłacał, jest bezprzedmiotowe. Dodatkowo zwrócone mogą być tylko te świadczenia, które faktycznie wypłacono.

Więcej w Rzeczpospolitej z 18 czerwca 2015 r.