Zatrudnienie na niepełnym etacie a składki z działalności

GAZETA PODATKOWA (2015-08-20), autor: Dorota Wyderska , oprac.: GR

sie 25, 2015
Osoba prowadząca działalność gospodarczą jest jednocześnie zatrudniona na 3/4 etatu z wynagrodzeniem miesięcznym w kwocie 1.500 zł. Co miesiąc otrzymuje też dodatki do pensji. Wysokość jej łącznego przychodu miesięcznego z umowy o pracę przewyższa kwotę minimalnej płacy. Czy w takim przypadku z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej obowiązkowa jest dla niej wyłącznie składka zdrowotna? – pyta czytelnik Gazety Podatkowej
 
Jak odpowiada „GP” – obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej Czytelnik podlega w zależności od tego, czy przychód uzyskiwany przez niego z etatu w kwocie przekraczającej minimalną płacę jest w pełni oskładkowany, czynie. Natomiast ubezpieczenie zdrowotne jest dla niego obowiązkowe przez cały okres prowadzenia firmy, niezależnie od kwoty uzyskiwanej pensji z etatu.
Osoba będąca pracownikiem i spełniająca jednocześnie warunki do objęcia jej obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej jest obejmowana tymi ubezpieczeniami z tytułu stosunku pracy. Tak jest jednak pod warunkiem, że z umowy o pracę, w przeliczeniu na okres miesiąca, uzyskuje oskładkowany przychód na poziomie przynajmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ubezpieczenia emerytalno-rentowe są wtedy dla niej – jako przedsiębiorcy – dobrowolne (nie ma więc obowiązku zgłaszać się do nich). Takie uregulowanie wynika z art. 9 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 121 ze zm.).
W przypadku pracowników pełnoetatowych przepisy prawa pracy gwarantują im wynagrodzenie co najmniej minimalne. Ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej mają więc dla nich charakter dobrowolny, tak długo jak trwa stosunek pracy.
Także dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, który ma w umowie o pracę zagwarantowane wynagrodzenie w wysokości co najmniej minimalnego, prowadzenie własnej firmy nie powoduje obowiązku ubezpieczeń społecznych. Na kwotę tego wynagrodzenia mogą się składać różne świadczenia płacowe, których wysokość po zsumowaniu odpowiada w danym miesiącu kwocie wynagrodzenia minimalnego. Przykładowo oprócz pensji zasadniczej pracownik niepełnoetatowy może posiadać prawo do jeszcze innych składników wynagrodzenia, np. premii miesięcznej (podlegającej składkom ZUS).
Jeżeli jednak pracownik zatrudniony na niepełnym etacie uzyska w danym miesiącu ze stosunku pracy oskładkowany przychód (czyli taki, od którego pracodawca nalicza mu do ZUS składki emerytalno-rentowe) w kwocie niższej niż minimalna płaca, to wówczas ubezpieczenia społeczne w takim miesiącu będą dla niego obowiązkowe również z tytułu dodatkowo prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Więcej w Gazecie Podatkowej z 20 sierpnia 2015 r.