Zatrudnienie na podstawie powołania a stan zatrudnienia do PFRON

GAZETA PODATKOWA (2016-02-15), autor: Kinga Romas , oprac.: GR

lut 17, 2016
Prezes i członek zarządu spółki z o.o. wykonują swoje czynności na podstawie powołania. W przyszłym miesiącu zatrudnimy 5 nowych pracowników i obawiam się, że będziemy musieli wnosić wpłaty na PFRON z tytułu niezatrudniania odpowiedniej liczby pracowników niepełnosprawnych. Czy prezesa i członka zarządu muszę wliczać do stanu zatrudnienia? – pyta czytelnik Gazety Podatkowej
 
Tak – odpowiada „GP”. Ustalając stan zatrudnienia na potrzeby ustalania wpłat na PFRON  pracodawca bierze pod uwagę wszystkich pracowników w rozumieniu Kodeksu pracy. Jako pracowników należy w związku z tym traktować wszystkie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania i spółdzielczej umowy o pracę. Stanowi tak art. 2 Kodeksu pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.). Tym samym prezesa i członka zarządu spółki, pełniących swoje obowiązki na podstawie umowy powołania, uczestnik forum musi uwzględniać ustalając stan zatrudnienia.
Przy wyliczeniach należy mieć na uwadze, iż do stanu zatrudnienia pracowników w firmie nie wlicza się osób niepełnosprawnych przebywających na urlopach bezpłatnych oraz osób niebędących osobami niepełnosprawnymi zatrudnionych:
1) na podstawie umowy o pracę celem przygotowania zawodowego,
2) przebywających na urlopie rodzicielskim,
3) przebywających na urlopach wychowawczych,
4) nieświadczących pracy w związku z odbywaniem służby wojskowej albo służby zastępczej,
5) będących uczestnikami Ochotniczych Hufców Pracy,
6) nieświadczących pracy w związku z uzyskaniem świadczenia rehabilitacyjnego.
7) przebywających na urlopach bezpłatnych, których obowiązek udzielenia określają odrębne ustawy.
Tak wynika z art. 21 ust. 5 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.).
Zatrudnienie ustala się w przeliczeniu na pełne etaty.

Więcej w Gazecie Podatkowej z 15 lutego 2016 r.