.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Kosztowe rozliczenie badania technicznego samochodu

GAZETA PODATKOWA (2016-06-20), autor: Agata Cieśla, oprac.: GR
www.gazetapodatkowa.pl - podatki, rachunkowość, prawo pracy, składki, zasiłki, emerytury, księgowość

Przedsiębiorca nabył na potrzeby działalności gospodarczej samochód, który będzie w firmie środkiem trwałym. Czy wydatek poniesiony na badanie techniczne tego samochodu powinien powiększać jego wartość początkową? – pyta czytelnik Gazety Podatkowej
 
Jak odpowiada „GP” - sposób rozliczenia w firmowych kosztach podatkowych wskazanej w pytaniu opłaty uzależniony jest od momentu wprowadzenia samochodu na stan środków trwałych (tj. czy uznanie samochodu za środek trwały następuje przed, czy już po przeprowadzeniu badania technicznego pojazdu).

Aby dany składnik majątku mógł zostać wprowadzony na stan środków trwałych, powinien m.in. stanowić własność lub współwłasność podatnika, być nabyty lub wytworzony we własnym zakresie oraz kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania (art. 22d ust. 2 ustawy o pdof - Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.). W podatku dochodowym przyjmuje się, że samochód spełnia kryterium kompletności i zdatności do użytku, czyli może być wykorzystywany w działalności gospodarczej, jeżeli jest zarejestrowany i tym samym dopuszczony do ruchu.

Obowiązkiem dokonania badania technicznego pojazdu objęci są właściciele m.in. pojazdów samochodowych (osobowych i ciężarowych). Badania techniczne dzieli się na badania okresowe, badania dodatkowe oraz badania co do zgodności z warunkami technicznymi. Badania te dotyczą pojazdów, które są dopuszczone do ruchu. Pierwsze badanie techniczne jest przeprowadzane przed pierwszą rejestracją pojazdu na terytorium RP.

Tryb rozliczenia w kosztach opłaty za badanie techniczne nabytego odpłatnie samochodu będącego środkiem trwałym uzależniony jest od momentu jej uiszczenia. Z art. 22g ust. 3 ustawy o pdof wynika bowiem, że w przypadku środków trwałych nabytych, ich wartość początkową wyznacza cena nabycia rozumiana jako cena należna zbywcy powiększona o koszty związane z zakupem poniesione do dnia przekazania środka trwałego do używania. Zatem w sytuacji, gdy samochód najpierw zostanie przyjęty do używania, a dopiero potem przejdzie badanie techniczne, opłata ta będzie kosztem podatkowym w dacie poniesienia. Natomiast gdyby badanie samochodu miało miejsce przed uznaniem go za środek trwały i wprowadzeniem do właściwej ewidencji, wówczas opłata za nie byłaby składową wartości początkowej tego pojazdu, a jej rozliczenie w kosztach następowałoby w czasie poprzez odpisy amortyzacyjne.

Więcej w Gazecie Podatkowej z 20 czerwca 2016 r.
 
 
dodano: 2016-06-21 11:08







Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.