.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #
www.gazetapodatkowa.pl - podatki, rachunkowość, prawo pracy, składki, zasiłki, emerytury, księgowość

Z rachunku walutowego prowadzonego w USD przekazaliśmy środki pieniężne na rachunek w euro. W jaki sposób ujęć tę operację w księgach rachunkowych i po jakim kursie wycenić przekazanie waluty? Czy powstaną w tej sytuacji różnice kursowe? – pyta czytelnik Gazety Podatkowej
 
Jak odpowiada „GP” - jeśli jednostka dokonała przekazania środków pieniężnych z rachunku walutowego w USD na rachunek w euro, to wówczas nie powstaną różnice kursowe. W takiej sytuacji dochodzi tylko do przesunięcia środków i zmiany waluty oraz jej ilości. Natomiast wartość tych środków wyrażona w złotych nie zmienia się.

Ewidencja księgowa przekazania środków pieniężnych z jednego rachunku na inny z reguły dokonywana jest na podstawie wyciągów bankowych za pośrednictwem konta 13-9 „Środki pieniężne w drodze". Rozchód waluty z rachunku odbywa się po kursie, po jakim waluta wpłynęła na rachunek bankowy, czyli po kursie historycznym. Jednostki mogą dokonywać rozchodu waluty z rachunku z zastosowaniem jednej z metod określonych w art. 34 ust. 4 pkt 1-3 ustawy o rachunkowości, czyli:

a) według kursu średnioważonego - rozchód waluty odbywa się po kursie określonym na podstawie średniej ważonej wyliczanej po każdym wpływie waluty na rachunek,

b) FIFO - rozchód waluty wyceniany jest począwszy od kursu zastosowanego do najwcześniejszego wpływu, a jeśli kwota rozchodu waluty przewyższa jego wielkość, to do przeliczenia pozostałej części stosuje się kurs dla następującego po nim wpływu,

c) LIFO - rozchód waluty przelicza się kolejno rozpoczynając od kursu zastosowanego do najpóźniejszego wpływu waluty, gdy rozchód będzie większy niż kwota tego wpływu, to pozostałą część wycenia się po kursie zastosowanym do wyceny wpływu waluty poprzedzającego ten wpływ.

Metoda stosowana przez jednostkę do wyceny rozchodu waluty powinna zostać określona w przyjętych zasadach (polityce) rachunkowości i stosowana w sposób ciągły.

Do ustalenia ilości euro, która wpłynie na rachunek walutowy wyrażony w euro z konta prowadzonego w USD, bank stosuje przelicznik walutowy dolara na euro. Przy czym wartość waluty wyrażonej w złotych po tej operacji pozostaje taka sama. Przeksięgowanie środków własnych pomiędzy własnymi rachunkami walutowymi prowadzonymi w różnych walutach obcych w przypadku, gdy nie dochodzi do przewalutowania ani do faktycznego rozchodu waluty obcej, nie powoduje powstania różnic kursowych.

Więcej w Gazecie Podatkowej z 18 lipca 2016 r.
dodano: 2016-07-18 11:05Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.