Czy odmowa zmiany stawki za dowóz dziecka jest decyzją

Rzeczpospolita (2017-07-24), autor: O.s. , oprac.: GR

lip 25, 2017
Uznanie umowy jako formy załatwienia sprawy zwrotu kosztów przejazdu niepełnosprawnego dziecka do placówki oświatowej, wklucza możliwość zakwalifikowania działań wójta jako decyzji administracyjnej – czytamy w Rzeczpospolitej
 
Rodzice dziecka wystąpili do gminy o zmianę wysokości stawki za dowóz ich niepełnosprawnego dziecka do szkoły.
Wnieśli, aby koszty zostały określone, tak jak w poprzednich latach.
Gmina odmówiła zmiany wysokości stawki argumentując, że obowiązek bezpłatnego dowozu niepełnosprawnego dziecka do szkoły realizuje w formie umowy z rodzicami.
Koszt przejazdu za1 km został natomiast określony w zarządzeniu w sprawie zasad zwrotu kosztów przejazdu uczniów niepełnosprawnych i ich opiekunów z miejsca zamieszkania do szkoły lub ośrodka umożliwiającego realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki w szkole a organ jest związany zapisem zarządzenia.
Rodzice wnieśli skargę do sądu administracyjnego.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku (postanowienie z 28 lutego 2017 r., sygn. akt II SA/Bk 23/17) wskazał, że obowiązkiem gminy jest zwrot kosztów przejazdu niepełnosprawnego ucznia do szkoły na zasadach określonych w umowie zawartej między wójtem, burmistrzem, prezydentem miasta a rodzicami ucznia, jeżeli dowożenie i opiekę zapewniają rodzice.
Przyjęcie formy umowy wklucza więc możliwość zakwalifikowania działań wójta jako decyzji administracyjnej.
W umowie takiej określone są prawa i obowiązki stron oraz regulowane są zasady zwrotu kosztów przejazdu. Warunki takiej umowy i negocjowanie jej treści leżą w gestii stron umowy a wynikłe na tym tle spory podlegają kompetencji sądów cywilnych – wyjaśnił sąd.
W związku z tym wyłączona jest możliwość rozpoznania skargi przez sąd administracyjny.
Postanowienie nie jest prawomocne.

Więcej w Rzeczpospolitej z 24 lipca 2017 r.