Można przerwać L-4 bez ryzyka utraty całego zasiłku

Rzeczpospolita (2017-09-14), autor: Agnieszka Kałwa , oprac.: GR

wrz 14, 2017
Do ubezpieczonego, który w okresie zwolnienia lekarskiego uzyskał zaświadczenie właściwego lekarza o odzyskaniu zdolności do pracy i w związku z tym podjął pracę zarobkową, o czym zawiadomiono ZUS, nie ma zastosowania przepis o utracie zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia – czytamy w Rzeczpospolitej
 
Ubezpieczony przez kilka miesięcy przebywał na zwolnieniach lekarskich i pobierał zasiłek chorobowy. Kilka dni przed końcem ostatniego zwolnienia uzyskał zaświadczenie lekarza medycyny pracy o odzyskaniu zdolności do pracy. W związku z tym stawił się do pracy. Pracodawcy zawiadomili o tym ZUS, przekazując organowi zaświadczenie o zdolności do pracy podwładnego.
ZUS uznał, że powrót pracownika do pracy był przedwczesny i że wykorzystał on zwolnienie lekarskie niezgodne z celem. W konsekwencji zobowiązał pracownika do zwrotu całości zasiłku pobranego za ostatni okres zwolnienia lekarskiego wraz z odsetkami. Podstawą tej decyzji był przepis ustawy zasiłkowej, który stanowi, że ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia.
Pracownik odwołał się od decyzji ZUS. Sąd rejonowy oddalił jego odwołanie, uznając, że obowiązujące przepisy nie przewidują możliwości rezygnacji z części zwolnienia lekarskiego bez utraty prawa do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia. Jednak sąd okręgowy powziął wątpliwość co do wykładni obowiązujących przepisów i zwrócił się do Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie tego zagadnienia.
Sąd Najwyższy (wyrok z 17 lutego 2016 r., sygn. akt: III UZP 15/15) przyjął, że przepis ustawy zasiłkowej, dotyczący utraty zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia, nie ma zastosowania do ubezpieczonego, który szybciej powrócił do zdrowia i uzyskał stosowne zaświadczenie lekarza, a następnie podjął pracę zarobkową. Podkreślił, że przepis ten dotyczy wyłącznie sytuacji nadużycia prawa do zasiłku chorobowego. Rezygnacja ze zwolnienia lekarskiego przez przyjście do pracy albo skrócenie zwolnienia przez lekarza nie jest zaś nadużyciem prawa do zasiłku. O sytuacji nadużycia prawa można mówić tylko wtedy, gdy ubezpieczony korzystając ze zwolnienia lekarskiego wykonuje jednocześnie pracę opłacaną zasiłkiem chorobowym.

Więcej w Rzeczpospolitej z 14 września 2017 r.