.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Zakład pielęgnacyjny musi płacić na PFRON

Dziennik Gazeta Prawna (2017-11-23), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Jeśli podmiot nie posiada dokumentów potwierdzających dysfunkcje zdrowotne przebywających w placówce pacjentów, to nie spełnia wymogów do zwolnienia z wpłat na PFRON – donosi Dziennik Gazeta Prawna
 
Tak wynika z interpretacji wydanej przez fundusz dla jednego z pracodawców. Był nim podmiot prowadzący zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, który zapytał o możliwość skorzystania z uprawnienia przewidzianego w art. 21 ust. 2e ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2046 ze zm.). Zgodnie z nim z wpłat na PFRON są zwolnione: domy pomocy społecznej, hospicja, zakłady opiekuńczo-lecznicze oraz publiczne i niepubliczne jednostki, których wyłącznym przedmiotem działalności jest rehabilitacja społeczna i lecznicza, edukacja lub opieka nad osobami niepełnosprawnymi.

Zdaniem pracodawcy prowadzony przez niego ZPO spełnia kryteria do zwolnienia, bo stan zdrowia jego pacjentów jest podobny do tych przebywających w ZOL, porównywalne są również zadania realizowane przez obydwa rodzaje placówek. Ponadto w jego ocenie ZPO można uznać za jednostkę działającą na rzecz osób niepełnosprawnych, ze względu na to, że przebywające w niej osoby, według określającej poziom niesamodzielności skali Barthel, mają mniej niż 40 punktów, co oznacza, że są osobami o znacznym stopniu niepełnosprawności.

PFRON stwierdził jednak, że pracodawca nie ma racji i w związku z tym jest zobowiązany do wpłat. Wskazał, że wykładnia logiczno-językowa oraz celowościowa art. 21 ust. 2e prowadzi do wniosku, że zwolnienie dotyczy wyłącznie podmiotów będących ZOL. Również przepisy ustawy o działalności leczniczej nie pozwalają uznać, że ZOL i ZPO są tożsamymi placówkami, bo przypisane są im różne zadania. PFRON dodał, że pracodawca nie może też być traktowany jako jednostka prowadząca działalność na rzecz niepełnosprawnych. Wyjaśnił, że w myśl przepisów ustawy o rehabilitacji dotyczy ona osób, których niepełnosprawność została potwierdzona odpowiednim orzeczeniem. Tym samym stwierdzanie dysfunkcji zdrowotnej pacjentów jedynie na podstawie punktacji w skali Barthla, a nie w taki sposób, w jaki określa to wspomniana ustawa, przesądza o tym, że nie są spełniane przesłanki do uzyskania zwolnienia z wpłat na PFRON.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 23 listopada 2017 r.
dodano: 2017-11-23 11:08Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.