.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Niższa kara za brak informacji o uldze na PFRON

Dziennik Gazeta Prawna (2017-11-28), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Resort rodziny zrezygnował z propozycji podwyższenia wskaźnika zatrudnienia pracowników z dysfunkcjami zdrowotnymi, który musi osiągać firma, jeśli chce udzielać kontrahentom obniżeń we wpłatach na PFRON – donosi Dziennik Gazeta Prawna
 
Tak wynika z najnowszej wersji projektu nowelizacji ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2046 ze zm.). Pierwotnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) proponowało, aby wskaźnik, który wynosi obecnie 30 proc. osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności (lub umiarkowanym, jeśli u podwładnego występuje jedno ze schorzeń specjalnych), podnieść do 50 proc. Jednak w związku z licznymi uwagami zgłoszonymi w trakcie konsultacji resort postanowił zachować dotychczasowe regulacje.

W projekcie pozostały natomiast inne modyfikacje, które wzbudziły kontrowersje wśród pracodawców. Jedną z nich jest wprowadzany wymóg przekazywania przez firmę wszystkim swoim klientom informacji o zasadach uzyskiwania i korzystania z obniżeń we wpłatach na PFRON (art. 22 ust. 1a ustawy). Po jej otrzymaniu nabywca będzie miał siedem dni na to, aby złożyć oświadczenie, czy chce uzyskać ulgę, i dopiero wtedy otrzyma druk zawierający jej kwotę.

W opinii pracodawców takie rozwiązanie zwiększy biurokrację i koszty związane z udzielaniem obniżeń oraz będzie skutecznie zniechęcać do przyznawania i korzystania z nich, co z kolei zwiększy wpływy PFRON. Mimo tych uwag, nowy obowiązek dla firm został zachowany, a doprecyzowane brzmienie wspomnianego przepisu przewiduje, że przedsiębiorstwo ma taką informację przekazywać wraz z fakturą potwierdzającą zakup jej usług lub produkcji. Jednocześnie resort zmodyfikował treść art. 22 ust. 9 ustawy w taki sposób, że przy ustalaniu stanu zatrudnienia, który ma potwierdzać, czy sprzedający spełnia kryteria do przyznawania obniżeń, ma być brane pod uwagę zatrudnienie pracowników na dzień wystawienia faktury dokumentującej dany zakup.

Sprzeciw pracodawców budziło też wprowadzenie do art. 22b ustawy nowej sankcji finansowej. Ma być stosowana, gdy firma nie będzie wywiązywała się z obowiązku przekazywania kontrahentom informacji o możliwości skorzystania z ulgi. Apele zatrudniających nie pomogły – ministerstwo nie zrezygnowało z kary. Będzie ona za to niższa. Początkowo MRPiPS chciał bowiem, aby wynosiła 30 proc. kwoty określonej na fakturze. Teraz proponuje 10 proc.

W nowej wersji projektu znalazła się istotna zmiana, która ma pozwolić na korzystanie z ulg jednostkom organizacyjnym samorządów, np. bibliotekom czy ośrodkom sportowym. Straciły one do tego prawo w efekcie obowiązującej od początku br. centralizacji VAT. Dzięki nowelizacji będą mogły ponownie uzyskać obniżenie, o ile ich dane znajdą się na fakturze wystawianej gminie czy powiatowi. Wreszcie pracodawcy będą mieli więcej czasu na przygotowanie się do nowych regulacji zawartych w art. 22, bo wejdą w życie nie 1 kwietnia, ale 1 lipca 2018 r.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 28 listopada 2017 r.
dodano: 2017-11-28 11:30Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.