.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Zmiany w warsztatach terapii zajęciowej opóźnione

Dziennik Gazeta Prawna (2017-12-20), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Od 1 stycznia 2018 r. miały wejść w życie nowe przepisy regulujące zasady funkcjonowania warsztatów terapii zajęciowej. Problem w tym, że projekt wprowadzający te zmiany nie został jeszcze przyjęty przez rząd – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej
 
Warsztat to placówka, której celem jest stwarzanie osobom niepełnosprawnym możliwości rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz przygotowywanie do podjęcia zatrudnienia. Taką jednostkę mogą tworzyć samorządy, fundacje, stowarzyszenia oraz inne podmioty, a jej działalność jest w 90 proc. dofinansowywana przez PFRON.

Co istotne, w ramach rządowego programu „Za życiem” przewidziane zostały zmiany, które mają spowodować, że pomoc oferowana przez WTZ będzie efektywniejsza. Aby można je było wdrożyć, resort rodziny przygotował projekt nowelizacji ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2046 ze zm.).

Zakłada on m.in. możliwość organizowania przez WTZ zajęć klubowych dla osób, które wprawdzie zakończyły już zajęcia w warsztatach i podjęły zatrudnienie, ale dalej potrzebują wsparcia, które pomogłoby w jego utrzymaniu oraz samodzielności życiowej. Projekt zakłada ponadto, że osoby, które opuściły warsztat, bo znalazły pracę, ale potem ją straciły i ponownie się do niego zgłosiły, będą miały pierwszeństwo w ponownym rozpoczęciu terapii (pod warunkiem, że nie minęło 90 dni od zakończenia udziału w WTZ).

Wspomniane zmiany, zgodnie z harmonogramem programu „Za życiem”, miały zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2018 r. Ale nie stanie się tak, bo projekt wprawdzie został zaakceptowany przez Komitet Stały Rady Ministrów, ale nie został jeszcze przyjęty przez rząd.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 20 grudnia 2017 r.
dodano: 2017-12-20 11:14Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.