.
W bazie wiedzy znajduje się  3966  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Czy można odliczyć od dochodu pobyt w sanatorium

Rzeczpospolita (2018-01-24), autor: Przemysław Wojtasik, oprac.: GR

Osoba niepełnosprawna może odliczyć od dochodu wydatki na pobyt w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego – czytamy w Rzeczpospolitej
 
O wykładnię przepisów do KIS wystąpiła niepełnosprawna kobieta, która w zeszłym roku poniosła wiele wydatków związanych z rehabilitacją. Między innymi na pobyt w sanatorium. Zapytała fiskusa, czy może je odliczyć od dochodu w zeznaniu rocznym.

Odpowiedź jest pozytywna (interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr: 0115-KDIT2-2.4011. 383.2017.1.IL).  Pozwala na to art. 26 ust. 7a pkt 6 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem odliczyć od dochodu można opłaty za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz wydatki na zabiegi rehabilitacyjne. Aby stwierdzić, czy ulga obejmuje też odpoczynek w sanatorium, należy sięgnąć do ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych. Wynika z niej, że sanatoria zaliczane są do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego.

Kobieta może więc pomniejszyć dochód o koszty pobytu – noclegi, wyżywienie, zabiegi rehabilitacyjne. Powinna je potwierdzać imienna faktura.

Nie wolno natomiast odliczyć opłaty klimatycznej. Wprawdzie jest obowiązkowa, ale nie została wymieniona w katalogu wydatków premiowanych ulgą.

Więcej w Rzeczpospolitej z 24 stycznia 2018 r.
dodano: 2018-01-29 11:18Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.