Nie ma CIT od wkładów pieniężnych

Dziennik Gazeta Prawna (2018-03-05), autor: Agnieszka Pokojska , oprac.: GR

mar 5, 2018
Wniesienie wkładu pieniężnego do spółki lub spółdzielni nie generuje przychodu po stronie podmiotu wnoszącego – donosi Dziennik Gazeta Prawna
 
Minister finansów w interpretacji ogólnej z 2 marca 2018 r. (nr DD6.8201.1.2018) wyjaśnił, jak interpretować obowiązującą od 1 stycznia 2018 r. zmianę w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT. Wprowadziła ją nowelizacja ustaw o PIT, CIT i ryczałcie ewidencjonowanym (Dz.U. z 2017 r., poz. 2175). Zgodnie z obecnym brzmieniem przepisu przychodem jest „wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określona w innym dokumencie o podobnym charakterze”. Wykreślone zostało sformułowanie „w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część”.
Minister przyznał, że literalne brzmienie obecnego art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT może prowadzić do wniosku, że w związku z wniesieniem do spółki wkładu pieniężnego powstaje przychód. – Interpretacja taka jest jednak nieprawidłowa – podkreślił minister i dodał, że przepis ten obejmuje swoim zakresem wyłącznie wkłady niepieniężne. Jego zdaniem wynika to zarówno z istoty przepisu, jak i jego brzmienia.
Minister wyjaśnił też, że celem art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT jest opodatkowanie ewentualnego dochodu („cichych rezerw”) na moment wniesienia wkładu, skutkującego przeniesieniem własności (zbyciem) danego składnika majątku podatnika. W sensie ekonomicznym operacja ta jest bowiem tożsama ze zbyciem (sprzedażą) składnika majątkowego należącego do podatnika.
– „Ciche rezerwy” nie powstają w przypadku wniesienia wkładu pieniężnego – przyznał minister finansów. Przekazanie wkładu w formie środków pieniężnych nie powoduje zatem (u wnoszącego taki wkład) przychodu podatkowego.
Minister powołał się też na uzasadnienie do projektu, z którego wynikało, że nowelizacja polegać będzie jedynie na skreśleniu odniesienia do wkładów niepieniężnych stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa (ZCP). O tym bowiem, że wkład niepieniężny stanowiący ZCP nie jest przychodem, stanowi obecnie zmieniony art. 12 ust. 4 pkt 25 lit. b ustawy o CIT.
Takie samo stanowisko prezentuje dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydawanych interpretacjach indywidualnych (np. nr 0111-KDIB1-2.4010.425.2017.1.PH, nr 0111-KDIB2-2.4010.3.2018.1.MM).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 5 marca 2018 r.