Jak opodatkować usługi uczestnictwa w kongresie świadczone dla firm zagranicznych

Dziennik Gazeta Prawna (2018-04-16), autor: Lidia Rubińska , oprac.: GR

kwi 17, 2018
Organizujemy kongres branży budowlanej, który odbędzie się w Warszawie. Uczestnikami kongresu, oprócz firm polskich, będzie kilka firm zagranicznych. Z jaką stawką VAT powinniśmy wystawiać im faktury? Czy jesteśmy zobowiązani zarejestrować się jako podatnicy VAT UE? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspertka współpracująca z „DGP” – opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). O tym, czy świadczenie usług ma miejsce na terytorium kraju, decydują przepisy o miejscu świadczenia usług, tj. przede wszystkim art. 28a–28o ustawy o VAT. Z przepisów tych wynika, że miejscem świadczenia usług wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy, świadczonych na rzecz podatnika, jest miejsce, w którym te imprezy faktycznie się odbywają (zob. art. 28g ust. 1 ustawy o VAT). W świetle tego przepisu miejsce świadczenia usług wstępu (uczestnictwa) w organizowanym w Warszawie kongresie znajduje się na terytorium kraju. Dotyczy to również usług wstępu (uczestnictwa) świadczonych dla podatników zagranicznych. Świadczenie tej usługi podlega zatem opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce według stawki podstawowej 23 proc. Podatnikom zagranicznym należy zatem wystawiać zwykłe faktury krajowe z tą właśnie stawką.
Powyższemu nie towarzyszy obowiązek zarejestrowania się przez świadczącego jako podatnik VAT UE. Ze względu na ustalanie ich miejsca świadczenia na podstawie art. 28g ust. 1 ustawy o VAT przedmiotowe usługi nie są bowiem usługami, do których stosuje się art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT (zob. art. 97 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 16 kwietnia 2018 r.