.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Mniejsze wymagania przy rezygnacji z biznesu

Dziennik Gazeta Prawna (2018-04-17), autor: Leszek Jaworski, oprac.: GR

W każdym czasie będzie można zastrzec w rejestrze, że nie podjęło się zgłoszonej wcześniej działalności gospodarczej. Od momentu rejestracji firmy do dnia rezygnacji z jej prowadzenia wpis nie będzie upubliczniany – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Przedsiębiorca, który jest już wpisany do ewidencji, tak jak dotychczas będzie mógł złożyć wniosek o wpis do CEIDG z informacją o niepodjęciu działalności gospodarczej. Konstrukcja ta według dotychczasowego art. 29a ust. 1 u.s.d.g. polegała na tym, że jeśli przedsiębiorca, wpisując się do CEIDG, podał przyszłą datę rozpoczęcia działalności gospodarczej, to do czasu, kiedy ten termin nadszedł, mógł zrezygnować z wpisu, i wtedy jego dane nie były publikowane w CEIDG. Przy czym w art. 29a ust. 1 u.s.d.g. wyraźnie zaznaczono, że wniosek o wpis do CEIDG wraz z informacją o niepodjęciu działalności gospodarczej mógł być złożony najpóźniej do końca dnia poprzedzającego wskazaną datę rozpoczęcia funkcjonowania firmy.

Obecnie art. 14 ust. 1 takiego ograniczenia czasowego nie przewiduje. Oznacza to, że przedsiębiorca od 30 kwietnia 2018 r. będzie mógł złożyć ww. wniosek w każdym terminie i podać prawdziwą informację. W projekcie zmianę omawianej konstrukcji uzasadniano tym, że dotychczas nie wpłynęły informacje z innych organów, aby osoby, które zaznaczyły na formularzu opcję „nie podjąłem działalności gospodarczej”, podały informacje nieprawidłowe.

Zgodnie z prawem osoba, która złożyła podanie o wpis do CEIDG z informacją o niepodjęciu działalności gospodarczej, nie jest przedsiębiorcą (nie rozpoczęła wykonywania działalności gospodarczej), a CEIDG jest rejestrem przedsiębiorców. Ta zasada nie zmieniła się w u.c.e.i.d.g. Potwierdza to obecny art. 14 ust. 4 tej ustawy, w myśl którego w przypadku złożenia wniosku o wpis do CEIDG z informacją o niepodjęciu działalności gospodarczej, wpis do rejestru nie jest udostępniany.

Tak jak do tej pory, wniosek o wpis do CEIDG wraz z informacją o niepodjęciu działalności gospodarczej zawierać będzie jedynie dane dotyczące firmy przedsiębiorcy, NIP, REGON, PESEL oraz adres do doręczeń. Informacja o rezygnacji będzie też przekazywana do innych rejestrów, tj. ZUS/KRUS, US, GUS. Nie trzeba będzie się więc zgłaszać do ww. urzędów.

Jeżeli niedoszły przedsiębiorca nie podejmie ostatecznie planowanej działalności, to nie będzie figurował w CEIDG. Osoby trzecie, które będą analizować wpisy, nie zobaczą, że planował działalność, ale jej nie podjął. W założeniu ma to prowadzić do uniknięcia takich sytuacji, w których dana osoba (np. na potrzeby postępowania sądowego) traktowana jest jako przedsiębiorca, mimo że nigdy nie rozpoczęła działalności gospodarczej i wniosła o wykreślenie wpisu, jeszcze zanim tę działalność miała podjąć.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 17 kwietnia 2018 r.
dodano: 2018-04-17 11:07Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.