.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Czy dodatek za rozłąkę powinien być oskładkowany?

Dziennik Gazeta Prawna (2018-04-19), autor: Jakub Pawłowski, oprac.: GR

Jeśli we wniosku płatnik nie zakwalifikował dodatków wypłacanych pracownikom jako przychodu, ZUS nie może tego sprawdzić – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Z pytaniem wystąpił pracodawca, który zatrudniał pracowników naprzemiennie do pracy w Polsce i Niemczech. Kiedy byli za granicą, wypłacał im dodatek za rozłąkę. I miał wątpliwość, czy powinien odprowadzać z tego tytułu składki.

Przekonywał, że nie, a jako uzasadnienie powoływał się na par. 2 ust. 1 pkt 18 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1949). Wynika z niego, że nieoskładkowane są m.in. dodatki za rozłąkę wypłacane pracownikom czasowo przeniesionym. Pod warunkiem że nie przekraczają wysokości diet z tytułu podróży służbowej.

Wnioskodawca twierdził, że kwoty dodatku były tak wyliczone, że nie przekraczały wysokości diet. Twierdził ponadto, że nie będzie to dla pracowników przychodem, jest to bowiem de facto rekompensata za pracę poza główną siedzibą. Z tego też powodu, jak wskazywał, wypłacane przez niego świadczenie nie powinno być uwzględniane przy wyliczaniu wymiaru składek.

Oddział ZUS w Lublinie (decyzja z 5 kwietnia 2018 r., nr WPI /200000/43/ 258/ 2018) przede wszystkim zwrócił uwagę, że nie może rozstrzygać, czy taki dodatek należy kwalifikować jako przychód w rozumieniu przepisów podatkowych, bo jest to poza jego kompetencją. Zauważył też sprzeczność we wniosku i wytknął płatnikowi niekonsekwencję. Bo skoro twierdzi on, że wypłacany dodatek nie będzie przychodem, to niemożliwe jest też stosowanie przywołanego par. 2 ust. 1 pkt 18 rozporządzenia składkowego. Określa ono bowiem wyjątki od oskładkowania tylko przychodów ze stosunku pracy, a nie dowolnych kwot. Jeśli więc sam przedsiębiorca nie kwalifikuje danej kwoty jako przychodu, to ZUS nie może ani samodzielnie jej tak określić, ani tym bardziej uznać za prawidłowe powołanie przepisów rozporządzenia składkowego.

Czy dodatek może zatem być zwolniony z oskładkowania na podstawie innych przepisów? Na to pytanie ZUS nie odpowiedział, bo wnioskodawca nie przedstawił własnej propozycji odpowiedzi.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 19 kwietnia 2018 r.
dodano: 2018-04-19 10:51Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.