.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Najmniejsi podatnicy unikną składek, ale nie PIT

Dziennik Gazeta Prawna (2018-05-22), autor: Łukasz Zalewski, oprac.: GR

Osoby prowadzące działalność, których dochód nie przekracza 1050 zł brutto miesięcznie, muszą rozliczać się z podatku dochodowego, a jeśli sprzedają towary i usługi konsumentom ,muszą kupić kasę fiskalną – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Zwolnione są natomiast z obowiązku rejestrowania swojej działalności w CEIDG oraz opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Mogą też korzystać ze zwolnienia z VAT.

Od 30 kwietnia obowiązuje Konstytucja Biznesu, która przewiduje możliwość prowadzenia działalności nieewidencjonowanej (art. 5 ustawy – Prawo przedsiębiorców, Dz.U. z 2018 r. poz. 646). Chodzi o osoby fizyczne, których miesięczny dochód nie przekracza 1050 zł brutto.

Zwolnienie z obowiązku rejestracji i opłacania składek ZUS nie zwalnia natomiast z obowiązków podatkowych.

Skoro działalność nierejestrowa nie jest działalnością gospodarczą, to przychody z niej nie są ani przychodami z działalności wykonywanej osobiście ani z działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 20 ust. 1ba ustawy o PIT są to przychody z innych źródeł. Są one opodatkowane według skali podatkowej i trzeba je wykazać z pozostałymi dochodami w zeznaniu rocznym PIT.

Co ważne – jak informuje Ministerstwo Finansów – ustawa o PIT nie nakłada na podatnika osiągającego dochody z działalności nierejestrowej obowiązku odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy. Również przedsiębiorca współpracujący z podatnikiem prowadzącym działalność nierejestrową nie ma obowiązku potrącać zaliczek od kwot wypłaconych na rzecz tego podatnika oraz wystawiać informacji dla celów podatkowych – wyjaśnia MF.

Resort finansów wskazuje też, że podatnik prowadzący działalność nierejestrową nie musi prowadzić podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ksiąg rachunkowych ani innej ewidencji dla celów PIT.

Jeśli chodzi o VAT, to Ministerstwo Finansów wskazuje, że status podatnika VAT nie zależy od formalnej rejestracji. Istotne jest to, czy dany podmiot obiektywnie wykonuje działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT. Tak więc prowadzenie działalności nierejestrowanej nie wyłącza z obowiązków wynikających z ustawy o VAT – podkreśla MF. Zasadniczo jednak osoba prowadząca działalność nieewidencjonowaną może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego (do kwoty obrotu 200 tys. zł, nie dotyczy to jednak np. świadczących usługi doradcze lub prawnicze).

Podobnie wygląda sprawa z kasą fiskalną. Zasadniczo nie ma obowiązku jej posiadania do wysokości 20 tys. zł sprzedaży, z wyjątkiem branż, które muszą wydawać paragony już od pierwszej złotówki. Chodzi o dostawy towarów i usługi wskazane w rozporządzeniu ministra rozwoju i finansów z 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. poz. 2454), a więc np. usługi wymiany opon.

Kto przekroczy limit dochodów (1050 zł brutto miesięcznie), będzie musiał zacząć rozliczać wszystkie swoje przychody jako działalność gospodarczą. To samo dotyczy osób, które mimo niskich przychodów świadomie zrezygnują z nowej preferencji i zgłoszą działalność do CEIDG.

W obu przypadkach podatnik będzie miał do wyboru formę opodatkowania podatkiem dochodowym: kartę podatkową, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, PIT na zasadach ogólnych lub liniową stawkę PIT. Wybór karty lub ryczałtu pozwoli na zminimalizowanie obowiązków ewidencyjnych (choć nie każdy może wybrać te formy opodatkowania). Z kolei dla podatnika, który zamierza ponosić większe wydatki, lepszy będzie liniowy PIT lub zasady ogólne, ponieważ można wtedy uwzględniać koszty uzyskania przychodu.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 22 maja 2018 r.
dodano: 2018-05-22 11:14Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.