.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

E-dowód zamiast Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego

Dziennik Gazeta Prawna (2018-05-22), autor: Agata Szczepańska, oprac.: GR

Za pomocą dowodu osobistego z warstwą elektroniczną będzie można m.in. potwierdzać wykonanie świadczeń opieki zdrowotnej, tak zakłada ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Jej projekt został umieszczony w wykazie prac legislacyjnych rządu. Resort chce przyjąć ją jeszcze w tym kwartale.

Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie została dotychczas wydana pacjentom, a przepisy w tym zakresie są martwe. Obowiązujące regulacje nie odpowiadają bowiem funkcjom, jakie dokument ten powinien pełnić, biorąc pod uwagę możliwości technologiczne i zsynchronizowanie ich z innymi narzędziami informatycznymi. Chodzi o potwierdzanie prawa do świadczeń opieki zdrowotnej oraz ich wykonania.

Jak podkreślają autorzy projektu, tę pierwszą funkcję wykonuje system teleinformatyczny e-WUŚ. Zaproponowane przepisy usuwają więc z funkcjonalności karty potwierdzanie prawa do świadczeń.

Natomiast do potwierdzania wykonania świadczeń autorzy projektu chcą wykorzystać elektroniczny dowód osobisty. E-dowód ma potwierdzać tożsamość obywatela, a także służyć do uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej i potwierdzać obecność w systemach teleinformatycznych. Projektowana ustawa o Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego umożliwi wykorzystanie e-dowodu oraz aplikacji mobilnych do potwierdzania obecności pacjentów w placówkach ochrony zdrowia oraz wykonania świadczeń.

Projekt ustawy o e-dowodzie został niedawno skierowany do konsultacji publicznych. O wykorzystaniu jego funkcjonalności w usługach medycznych mówiło się od dawna. Jednak prace nad tym dokumentem przeciągały się, podobnie zresztą jak informatyzacja służby zdrowia. Teraz mają przyspieszyć – elektroniczne dowody będzie można otrzymać w przyszłym roku, wtedy też ma ruszyć Internetowe Konto Pacjenta.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 22 maja 2018 r.
dodano: 2018-05-22 11:17Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.