.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

VAT-R będzie można złożyć w urzędzie gminy

Dziennik Gazeta Prawna (2018-05-22), autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR

Przedsiębiorca nie będzie musiał już odwiedzać urzędu skarbowego, żeby zarejestrować się jako podatnik VAT bądź zaktualizować takie zgłoszenie – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Zmieniło się to już 30 kwietnia tego roku, gdy weszła w życie Konstytucja Biznesu. Jedna ze składających się na nią ustaw – ustawa z 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz.U. z 2018 r. poz. 647) – pozwoliła składać VAT-R wraz z wnioskiem o wpis do CEIDG (art. 6 ust. 4 pkt 2).

Przedsiębiorcy mogą złożyć VAT-R na miejscu w urzędzie gminy, dołączając go do wniosku o wpis do CEIDG, albo przesłać wymagane dokumenty elektronicznie. Dotychczas jednak brakowało nowelizacji rozporządzenia, które umożliwiałoby takie elektroniczne przesyłanie VAT-R i jego aktualizację.

Zmienić ma to nowelizacja rozporządzenia ministra rozwoju i finansów z 19 września 2017 r. (Dz.U. z 2017 r., poz. 1802). Jej projekt jest już gotowy.

Do tej pory przedsiębiorcy składali zgłoszenia rejestracyjne (VAT-R) bądź je aktualizowali tylko w urzędzie skarbowym. Wielu z nich narzekało, że często jest to jedyny powód ich wizyty w urzędzie skarbowym. Nie dało się bowiem złożyć VAT-R w urzędzie gminy. Inaczej jest z wyborem formy opodatkowania podatkiem dochodowym – wybór zaznacza się już we wniosku o wpis do CEIDG.

Dzięki planowanej zmianie przedsiębiorca złoży VAT-R również w CEIDG. Taki dokument będzie można podpisać profilem zaufanym ePUAP.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 22 maja 2018 r.
dodano: 2018-05-22 11:23Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.