.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Prywatny kredyt może być kosztem firmowym

Dziennik Gazeta Prawna (2018-05-24), autor: Magdalena Majkowska, oprac.: GR

Odsetki od kredytu na nabycie nieruchomości, w której w przyszłości będzie prowadzona firma, można rozliczyć w kosztach działalności gospodarczej – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Podatniczka kupiła od dewelopera lokal usługowy. Inwestycję częściowo sfinansowała z kredytu hipotecznego, który obciążył nieruchomość. Zamierzała prowadzić w niej działalność gospodarczą. Planowała, że po zarejestrowaniu się jako przedsiębiorca przekaże lokal do majątku firmy i zacznie go amortyzować.

Chciała się tylko upewnić, czy kosztem będą także comiesięczne odsetki od kredytu, który zaciągnęła jeszcze jako osoba prywatna.
Dyrektor KIS (interpretacja z 9 maja 2018 r., sygn. 0112-KDIL3-3.4011.148.2018.1.AK) to potwierdził. Uznał, że nie można odmówić prawa do zaliczenia w koszty zapłaconych odsetek od kredytu zaciągniętego przez podatnika w sytuacji, gdy lokal najpierw trafił do majątku osobistego podatnika, a następnie został przeznaczony do działalności gospodarczej.

Organ wyjaśnił, że wartością początkową nieruchomości wprowadzonej do ewidencji środków trwałych jest kwota należna sprzedającemu, powiększona o koszty związane z zakupem, w tym o odsetki naliczone i zapłacone za okres do przyjęcia środka trwałego do ewidencji. Istotne jest, czy spłata kredytu dotyczy składnika majątku nabytego do majątku przedsiębiorstwa bądź – mimo że nabytego do majątku osobistego przedsiębiorcy – to wykorzystanego na potrzeby firmy.

Dyrektor KIS zastrzegł, że zaliczenie odsetek do kosztów będzie możliwe dopiero po przekazaniu nieruchomości do firmy i jej ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 24 maja 2018 r.
dodano: 2018-05-24 10:56Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.