.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Jeśli za fakturą nie idzie towar, dobra wiara jest bez znaczenia

Dziennik Gazeta Prawna (2018-05-24), autor: Patrycja Dudek, oprac.: GR

Fiskus nie będzie badał, czy podatnik należycie weryfikował kontrahentów, jeżeli wiadomo, że nie byli oni w posiadaniu towaru, którego obrót dokumentowali – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Spółka walczyła z fiskusem o prawo do odliczenia VAT naliczonego. Podkreślała, że towar (granulat srebra i złota) faktycznie istniał i że nabyła go od kontrahentów w dobrej wierze i przy zachowaniu należytej staranności kupieckiej.

Fiskus nie zgadzał się jednak na odliczenie podatku naliczonego. Ustalił, że towar, owszem, był, ale faktury wystawiły spółki, które nie mogły go nabyć, a następnie sprzedać. W ich zarządach zasiadały bowiem osoby z problemami alkoholowymi, korzystające z pomocy społecznej, bezdomni.

Według fiskusa wystawiane przez nich faktury tylko legalizowały nabycie srebra i złota niewiadomego pochodzenia. Potwierdzały to prawomocne decyzje wobec kontrahentów spółki, z których wynikało, że w rzeczywistości nie handlowali oni towarem, natomiast muszą zapłacić podatek na podstawie przepisu dotyczącego pustych faktur (art. 108 ustawy o VAT).

Fiskus wyjaśnił, że w tej sytuacji, wobec braku rzeczywistych dostaw, zbędne było badanie dobrej wiary i należytej staranności kupieckiej.

Do takiego samego wniosku doszedł WSA we Wrocławiu. Wyjaśnił, że wystarczy ustalenie, iż wystawca faktury nie wykonał czynności w niej wskazanej. Przy odliczaniu VAT liczy się nie tylko to, że towar znalazł się w posiadaniu podatnika. Musi zostać wykazane, że stało się to w wyniku czynności udokumentowanej tą właśnie fakturą – stwierdził WSA. Zgodził się z fiskusem, że badanie dobrej wiary nie było potrzebne ani celowe.

Tak samo orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (wyrok z 23 maja 2018 r., sygn. akt I FSK 708/17). Sędzia Bożena Dziełak podkreśliła, że podatnik, który chce odliczyć VAT, musi wykazać, że nabył towar lub usługę w wyniku czynności udokumentowanych tą właśnie fakturą. Dobrą wiarę bada się wtedy, gdy np. faktura jest wystawiona przez firmanta, a nie gdy towar jest niewiadomego pochodzenia – wyjaśniła sędzia.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 24 maja 2018 r.
dodano: 2018-05-25 10:17Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.