.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Dodatki pieniężne dla inwalidów wojennych

Dziennik Gazeta Prawna (2018-06-21), autor: Paulina Szewioła, oprac.: GR

Inwalidzi wojenni będą mieli prawo do dodatku w wysokości 850 zł przyznanego im do renty inwalidzkiej i waloryzowanego na zasadach i w terminie właściwym dla emerytur i rent z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Tak wynika z projektu ustawy o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, który przyjął rząd.

Dodatkowe świadczenie, tj. ryczałt energetyczny w wysokości 168,71 zł, otrzymają też będące w trudnej sytuacji materialnej niewidome ofiary działań wojennych (cywile).

Projekt przewiduje też poszerzenie katalogu uprawnień przysługujących represjonowanym politycznie w latach 1949–1959 żołnierzom zastępczej służby wojskowej. Chodzi o osoby przymusowo zatrudniane w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych. Wspomniane kategorie żołnierzy podlegały represjom politycznym, jednak nie mogły do tej pory liczyć na takie same uprawnienia jak inne ofiary prześladowań. Dzięki zmianom, żołnierze ci będą mieli podwyższone świadczenia do poziomu, który przysługuje obecnie kombatantom. Będą też mogli korzystać z opieki zdrowotnej poza kolejnością.

Organy emerytalno-rentowe uzyskają też uprawnienie do przekazywania świadczeń inwalidom wojennym i wojskowym mieszkającym za granicą.

Nowe rozwiązania mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 21 czerwca 2018 r.
dodano: 2018-06-22 10:11Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.