.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Zmiana statusu wspólnika skuteczna po dokonaniu wpisu w KRS

Dziennik Gazeta Prawna (2018-06-26), autor: Marcin Borkowski, oprac.: GR

W spółce komandytowej wspólnik będący komplementariuszem odpowiada całym swoim majątkiem za jej zobowiązania, zaś komandytariusz – tylko do wysokości tzw. sumy komandytowej. Kiedy można skutecznie zmienić status komplementariusza na komandytariusza? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - konsekwencjom zmiany tego statusu poświęcony był wyrok NSA z 14 maja 2015 r. (sygn. akt II FSK 664/14). Otóż wobec podmiotu, który działał w spółce komandytowej jako komplementariusz, wystąpiono z roszczeniami, wskazując, że odpowiada on całym swoim majątkiem za zobowiązania wynikające z jej działalności. Jednak dotychczasowy komplementariusz utrzymywał, że nie powinien odpowiadać za zobowiązania spółki. Zmienił bowiem status z komplementariusza na komandytariusza. Jednocześnie wskazywał, że w spółce pojawił się nowy komplementariusz.

Sąd musiał więc ustalić, kiedy pociągnięty do odpowiedzialności wspólnik zmienił swój status w spółce. Otóż o możliwości uznawania wspólnika za komandytariusza, w związku ze zmianą jego statusu z komplementariusza, decydować może moment sporządzenia aktu notarialnego dokumentującego taką zmianę umowy spółki komandytowej. Jednocześnie o zakresie odpowiedzialności wspólnika może również rozstrzygać data wpisu komandytariusza do Krajowego Rejestru Sądowego.

W ocenie sądu, w razie przystępowania nowego podmiotu do spółki komandytowej, staje się on wspólnikiem już z dniem podpisania aktu notarialnego zmieniającego umowę spółki. Inaczej jednak wygląda sytuacja, gdy zmienia się charakter, w jakim wspólnik uczestniczy w spółce komandytowej. Kto przystępuje do spółki w charakterze komandytariusza, odpowiada także za jej zobowiązania istniejące w chwili wpisania go do rejestru.

Oznacza to, że zmiana statusu z komplementariusza na komandytariusza również będzie skuteczna dopiero z chwilą zarejestrowania jej zmiany w KRS. Dokonanie wpisu do tego rejestru, konkretyzującego charakter udziału wspólnika w spółce komandytowej jako komandytariusza, powoduje, że od tego dnia ponosi on ograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki (tj. do wysokości sumy komandytowej).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 26 czerwca 2018 r.
dodano: 2018-06-26 10:46Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.