.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Wspólnik płaci PIT od nieoprocentowanej pożyczki od męża

Dziennik Gazeta Prawna (2018-07-12), autor: Patrycja Dudek, oprac.: GR

Nie ma zwolnienia podatkowego dla osób z I i II grupy podatkowej, gdy beneficjentem świadczenia nie jest wspólnik, tylko spółka osobowa – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Wspólniczka spółki komandytowej była zarazem żoną drugiego wspólnika. Mężczyzna udzielił spółce nieoprocentowanej pożyczki, co wiązało się z powstaniem przychodu z nieodpłatnych świadczeń.

Żona uważała, że nie będzie musiała rozliczać z tego tytułu podatku dochodowego. Podkreślała, że podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka osobowa, a jej wspólnicy (proporcjonalnie do udziału w zysku). Uważała zatem, że pożyczka od męża powinna być zwolniona z PIT, bo jest to osoba zaliczana do I grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wskazywała na art. 21 ust.1 pkt 125 ustawy o PIT, który zwalnia z podatku dochodowego wartość nieodpłatnych świadczeń otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach zwrócił jednak uwagę, że pożyczka została udzielona spółce komandytowej, a nie żonie. – W związku z tym podatniczka musi zapłacić PIT stosownie do udziału w zysku spółki – stwierdził fiskus.

Rację przyznały mu sądy administracyjne. Zarówno WSA w Krakowie, jak i Naczelny Sąd Administracyjny (wyrok z 6 lipca 2018 r., sygn. akt II FSK 539/18) uznały, że pożyczkobiorcą jest w tym przypadku spółka, a nie wspólnik.

Spółka nie może otrzymać nieodpłatnego świadczenia od osób zaliczanych do I i II grupy podatkowej. Wspólnik uzyskuje zatem przychód, od którego musi zapłacić z tego tytułu podatek.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 12 lipca 2018 r.
dodano: 2018-07-13 11:03Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.