.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Zagraniczna danina jest dla przedsiębiorcy tym, co nasz VAT

Dziennik Gazeta Prawna (2018-07-16), autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR

Urzędnicy skarbowi od kilku lat konsekwentnie twierdzą, że zagraniczny podatek od wartości dodanej jest w Polsce przychodem, a naliczony kosztem. Sądy orzekają całkiem odwrotnie – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Przedsiębiorca zajmował się sprzedażą wysyłkową towarów na rzecz konsumentów z innych krajów UE. W chwili, gdy wartość jego sprzedaży przekraczała limity rejestracyjne (są one różne w poszczególnych krajach, np. w Niemczech jest to 100 tys. euro, w Austrii 35 tys. euro), przedsiębiorca zaczynał dodawać do ceny netto podatek od wartości dodanej według stawki obowiązującej w danym państwie. Konsumenci opłacali tym samym cenę brutto.

Przedsiębiorca sądził, że zagraniczny VAT należny nie jest dla niego przychodem, tak jak w Polsce nie jest nim nasz podatek od towarów i usług. Nie jest to bowiem żadne trwałe przysporzenie majątkowe, lecz danina, którą trzeba wpłacić do urzędu skarbowego (zagranicznego), argumentował.

Dyrektor KIS był innego zdania. Wskazał na art. 2 pkt 11 ustawy o VAT, który rozróżnia podatek od wartości dodanej od podatku od towarów i usług.

Z przedsiębiorcą zgodził się kielecki WSA (wyrok z 14 czerwca 2018 r., sygn. akt I SA/Ke 120/18). Zwrócił uwagę na to, że w odróżnieniu od podatków dochodowych, VAT został zharmonizowany w całej UE. Tym samym, chociaż w art. 2 pkt 11 naszej ustawy rozróżniono podatek od wartości dodanej od podatku od towarów i usług, to w rzeczywistości są one tą samą daniną.

Kielecki WSA przywołał wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 lipca 2013 r. (sygn. akt II FSK 1545/11), z 8 maja 2018 r. (sygn. akt II FSK 926/16) i z 11 stycznia 2018 r. (sygn. akt II FSK 3371/15).

Nie dotyczyły one VAT jako przychodu, tylko tego, czy zagraniczny podatek naliczony może być kosztem podatkowym. NSA to potwierdził. Przedsiębiorca nie może zaliczyć zagranicznej daniny do kosztów uzyskania przychodu tylko, gdy ma możliwość jej odzyskania w ramach procedury VAT-Refund.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 16 lipca 2018 r.
dodano: 2018-07-16 10:39Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.