.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Przelew i zwrot w gotówce muszą być udokumentowane

Dziennik Gazeta Prawna (2018-07-16), autor: Patrycja Dudek, oprac.: GR

Przedsiębiorca musi zapłacić PIT od 1 mln zł, który trafił na jego konto bankowe, mimo że on sam, osoba wpłacająca, jak i inni świadkowie przekonują, że pieniądze zostały zwrócone gotówką – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Podczas kontroli urzędnicy zauważyli, że otrzymana kwota znacznie przekracza należności z tytułu dostaw dokonanych wcześniej przez podatnika. Dyrektor urzędu kontroli skarbowej uznał więc, że nadwyżka ponad należność za sprzedane towary to przychód z innych źródeł.

Podatnik tłumaczył, że zwrócił pieniądze w gotówce osobie, która mu je wpłaciła oraz jej kontrahentom (poprzez uregulowanie jej zobowiązań). Tym samym nie były to pieniądze, którymi mógł swobodnie dysponować. To samo zeznali świadkowie. Podatnik uważał więc, że fiskus nie ma prawa żądać podatku, skoro nie wykazał, na jakiej podstawie wpłynął na konto 1 mln zł.

Dyrektor UKS zauważył jednak, że podatnik swobodnie wypłacał pieniądze z konta i nie ma dowodów, na co w rzeczywistości je przeznaczył. Zarówno WSA w Warszawie, jak i Naczelny Sąd Administracyjny (wyroki z 10 lipca 2018 r., sygn. akt II FSK 1849/16 i II FSK 1850/16) orzekły, że to nie fiskus ma wykazać, skąd się wziął 1 mln zł na koncie podatnika i na co został przeznaczony. Sądy uznały, że zeznania podatnika i świadków to za mało, by dowieść, że pieniądze zostały zwrócone.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 16 lipca 2018 r.
dodano: 2018-07-16 10:42Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.