.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Senat zgodził się na zmiany w blokowaniu kont

Dziennik Gazeta Prawna (2018-07-16), autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR

Nie będzie można zaskarżyć do sądu 72-godzinnej blokady, a tylko tę, która zostanie przedłużona na trzy miesiące – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Senatorowie bez poprawek przyjęli nowelizację ordynacji podatkowej. Przepisy trafią teraz do podpisu prezydenta. Wprowadzają one zmiany dotyczące systemu STIR. Banki i SKOK-i będą mogły blokować na wniosek szefa Krajowej Administracji Skarbowej nie tylko rachunki rozliczeniowe, ale też rachunki VAT i lokat terminowych. O nie bowiem zostanie rozszerzona definicja rachunku podmiotu kwalifikowanego.

Zmienią się też zasady informowania klientów o blokadzie. Instytucje finansowe będą przekazywać informacje (na wniosek przedsiębiorcy) z nieznacznym opóźnieniem, gdy zablokowane zostaną wszystkie konta danego podmiotu, jakie wskazał szef KAS.

Z kolei od 1 października br. izba rozliczeniowa będzie musiała informować instytucje o rozbieżnościach pomiędzy numerami kont bankowych a numerami widniejącymi w Centralnym Rejestrze Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników.

Instytucje finansowe nie będą musiały codziennie przekazywać skarbówce numerów IP, z których podatnicy logują się do serwisu internetowego swojego banku lub SKOK. Zmiana, która to zakładała, została usunięta podczas prac w Sejmie. Numery IP będą – tak jak obecnie – przekazywane tylko na żądanie skarbówki.

Nowelizacja rozszerzy możliwości wypłaty środków z zablokowanego rachunku podmiotu kwalifikowanego – na zaległe wynagrodzenia i wszystkie alimenty.

Nowelizacja doprecyzowuje też przepisy kodeksu postępowania cywilnego i ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Dzięki temu nie będzie już wątpliwości, że nie ma możliwości zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego w czasie jego blokady na poczet innych należności niż alimenty i wynagrodzenia ze stosunku pracy w ramach egzekucji sądowej.

Poszerzone zostaną też informacje zamieszczane w wykazie podmiotów niezarejestrowanych dla celów VAT (tzw. czarna lista). Ma się w niej pojawić informacja o odmowie rejestracji, a także przyczyny odmowy.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 16 lipca 2018 r.
dodano: 2018-07-16 10:45Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.