.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Przedsiębiorca będący świadkiem może żądać zwrotu kosztów dojazdu

Dziennik Gazeta Prawna (2018-07-17), autor: Marcin Nagórek, oprac.: GR

Prowadzę firmę handlową, mam wielu kontrahentów, w tym z sektora publicznego. Zostałem właśnie wezwany w charakterze świadka na kilka rozpraw sądowych do odległych o kilkaset kilometrów sądów. Czy mogę domagać się zwrotu kosztów dojazdu – około dwóch tys. zł – jeśli pojadę własnym samochodem? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - zgodnie z art. 85 ust. 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych świadkowi przysługuje zwrot kosztów podróży z miejsca jego zamieszkania do miejsca wykonywania czynności sądowej. Przy czym świadek uzyska refundację kosztów, które zostały rzeczywiście poniesione, a na dodatek są racjonalne i celowe. To sąd będzie oceniał, czy środek transportu, z którego świadek korzystał, jest adekwatny kosztowo. Sąd Okręgowy w Kaliszu w postanowieniu z 15 maja 2018 r., sygn. akt II Cz 254/18, stwierdził, że świadek może korzystać z własnego samochodu i nie uzależnił prawa do żądania zwrotu kosztów od przedniej lub następczej zgody sądu na skorzystanie z tego środka transportu. Decydujące jest kryterium racjonalności i celowości ich poniesienia w związku ze stawiennictwem świadka na wezwanie sądu. Ustawodawca wprowadził jednak pewne ograniczenie co do wysokości kwoty zwrotu. Nie może ona bowiem przekroczyć wysokości kosztów określonych w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Zgodnie z par. 3 ust. 4 tego aktu pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów przez ustaloną przez pracodawcę stawkę za jeden kilometr przebiegu, która nie może być wyższa niż określona w rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy. Zgodnie z przepisami tego rozporządzenia koszty używania pojazdów do celów służbowych pokrywa pracodawca wg stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu, które nie mogą być wyższe niż dla samochodu osobowego:

- pojemności skokowej silnika do 900 cm3 – 0,5214 zł,

- pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3 – 0,8358 zł.

Jeśli koszty przejazdu będą mieścić się w tych granicach, to z dużym prawdopodobieństwem można uznać, że wnioski o przyznanie zwrotu kosztów podróży odbytych przez przedsiębiorcę jego pojazdem zostaną uznane przez sądy za usprawiedliwione.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 17 lipca 2018 r.
dodano: 2018-07-17 10:29Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.