.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

W przetargach nie będzie obligu wystawienia e-faktur

Dziennik Gazeta Prawna (2018-09-19), autor: Sławomir Wikariak, oprac.: GR

Przedsiębiorstwo realizujące zamówienia publiczne nie będą na razie musiały wystawiać takich elektronicznych dokumentów. Jeśli się jednak na to zdecydują, to administracja będzie zobligowana do ich przyjmowania – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o elektronicznym fakturowaniu w zamówieniach publicznych, koncesjach na roboty budowlane lub usługi oraz partnerstwach publiczno-prywatnych. Zgodnie z nim od 18 kwietnia 2019 r. wszystkie instytucje udzielające zamówień powyżej 30 tys. euro będą musiały przyjmować od wykonawców e-faktury. W przypadku zamówień poniżej wspomnianego progu oblig ten zacznie obowiązywać od 1 sierpnia 2019 r. Sami przedsiębiorcy nie będą jednak na razie zobowiązani do wystawiania e-faktur. Początkowo rząd zakładał nałożenie na nich takiego obowiązku po dwóch latach obowiązywania ustawy, ale ostatecznie wycofał się z tego pomysłu.

Bezpośrednim powodem wprowadzenia nowych przepisów jest wdrożenie dyrektywy 2014/55/UE o elektronicznym fakturowaniu w dostawach publicznych. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, które przejęło prace nad projektem, dostrzega jednak wiele jego pozytywów. Z jednej strony są to duże oszczędności zarówno po stronie przedsiębiorców wystawiających faktury, jak i przyjmującej je administracji publicznej. Chodzi nie tylko o koszty ich druku, ale i wysyłki, a także ręcznego wprowadzania danych do komputerów. Z drugiej zaś, e-faktury pozwalają unikać błędów i ułatwiają kontrolę, co pozwala na eliminację nadużyć.

Zamawiający będą mieli obowiązek przyjmowania e-faktur ustrukturyzowanych, czyli takich, które pozwalają na automatyczne przekazywanie i przetwarzanie w komputerowych systemach finansowo-księgowych. Ich wysyłanie i przyjmowanie ma się odbywać za pośrednictwem platformy elektronicznego fakturowania. Zamawiający muszą założyć na nim konto przed przewidywanym terminem otrzymania pierwszej e-faktury. Uczestnictwo MPiT w międzynarodowym stowarzyszeniu OpenPEPPOL zapewni zgodność standardów z siecią wzajemnie połączonych systemów teleinformatycznych w całej UE.

Ustawa nałoży na zamawiających obowiązek przyjmowania e-faktur. Możliwe jednak będzie przesyłanie za pośrednictwem platformy także innych ustrukturyzowanych dokumentów, o ile obydwie strony wyrażą na to zgodę. System będzie więc mógł być wykorzystywany także do wystawiania noty korygującej, noty księgowej czy potwierdzenia dostawy.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 19 września 2018 r.
dodano: 2018-09-19 10:34Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.