.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Bycie wspólnikiem nie wyklucza etatu

Dziennik Gazeta Prawna (2018-10-18), autor: Michał Culepa, oprac.: GR

Dopuszczenie do wykonywania obowiązków pracownika, który ma też udziały w spółce, powoduje, że podpisana z nim umowa o pracę staje się skutecznie zawarta – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Mężczyzna miał firmę od początku lat 90. Pod koniec 2001 r. został powołany w skład zarządu jednego z towarzystw budownictwa społecznego. TBS funkcjonujący jako spółka z o.o. miał kilkuosobowy zarząd, a Jerzy W. miał w nim udziały odpowiadające ok. 12 proc. kapitału spółki.

Po powołaniu mężczyzny do zarządu prezes TBS zawarł z nim umowę o pracę na stanowisku wiceprezesa spółki. Funkcję tę mężczyzna wykonywał przez trzy lata, przez pewien czas pobierając z tego tytułu wynagrodzenie. Umowie tej sprzeciwiła się jednak rada nadzorcza TBS, nakazując uchwałą zmianę warunków pracy i płacy, do czego wkrótce potem doszło.

Problem polegał na tym, że jego umowa o pracę była początkowo nieważna. Zgodnie z art. 210 par. 1 kodeksu spółek handlowych w umowie między spółką a członkiem zarządu (także przy zawieraniu umów o pracę) oraz w sporze między nimi spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników. W opisywanym przypadku reprezentacja spółki była nieprawidłowa – prezes, podpisując umowę, nie miał pełnomocnictw, dokumentu nie podpisała także rada nadzorcza. W tej sytuacji umowa o pracę była nieważna. Mężczyzna został jednak dopuszczony do wykonywania obowiązków służbowych i pobierał za to wynagrodzenie.

ZUS uznał, że w okresie pełnienia funkcji mężczyzna powinien być ubezpieczony wyłącznie z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, a nie umowy o pracę, która była nieważna. Dopuszczenie do pracy tego nie zmieniło, bo był on wspólnikiem spółki z o.o. Spółka nie mogła więc skutecznie zawrzeć z nim umowy o pracę, ani tym bardziej jej konwalidować przez dopuszczenie do wykonywania obowiązków służbowych i wypłatę pensji.

Stanowisko ZUS poparły sądy, oddalając odwołanie i apelację. Inne zdanie miał Sąd Najwyższy (wyrok z 16 października 2018 r. sygn. I UK 115/18), który uchylił wyrok apelacyjny i zwrócił sprawę do sądu apelacyjnego, nakazując ponowne rozpoznanie.

SN w uzasadnieniu potwierdził obowiązującą dotychczas linię orzeczniczą, zgodnie z którą zawarcie umowy o pracę z naruszeniem zasad reprezentacji spółki określonych w art. 210 k.s.h. czyni tę umowę (jak każdą inną) bezwzględnie nieważną. Ale jest to nieważność z punktu widzenia czynności prawa cywilnego – oświadczenia woli. Inaczej regulują skutki takiej czynności przepisy prawa pracy, które uznają, że taka umowa może mimo to być skutecznie zawarta przez wykonanie czynności faktycznych – dopuszczenie do pracy, wypłatę wynagrodzenia, zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych nieprawidłowo zatrudnionego pracownika będącego członkiem zarządu.

– Czym innym jest stosunek organizacyjny między spółką a członkiem zarządu, określony w k.s.h., a czym innym stosunek pracy. W tym wypadku można nawet mówić o milczącej akceptacji rady nadzorczej dotyczącej zawarcia umowy o pracę, gdyż podjęła ona uchwałę nakazującą zmianę warunków pracy i płacy wnioskodawcy. Nie można tego uznać za sprzeciw wobec zawarcia samego stosunku pracy – podkreślił sędzia Maciej Pacuda.

SN wskazał również, że zasady odnoszące się do zawarcia umowy o pracę z członkiem zarządu przez czynności faktyczne, mimo pierwotnej jej nieważności z powodu naruszenia art. 210 k.s.h., dotyczą także wspólników spółek z o.o. Żaden przepis tego nie ogranicza. Z art. 201 par. 3 k.s.h. wynika bowiem, że członkiem zarządu może być zarówno wspólnik, jak i osoba, która nim nie jest. Gdy mamy do czynienia ze spółką wieloosobową, ze wspólnikiem można zawrzeć umowę o pracę na stanowisku w zarządzie. Muszą być jednak spełnione warunki określone w kodeksie pracy.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 18 października 2018 r.
dodano: 2018-10-19 11:16Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.